Do spisu tresci tematu 5

5.1 Wstep

Z perspektywy uzytkownika...

System plikow to cos, co daje uzytkownikowi mozliwosc dostepu do danych przechowywanych w pamieci pomocniczej(np. dysk). Jest on takze odpowiedzialny za zarzadzanie plikami i przydzielanie im pamieci, za administrowanie pamiecia wolna oraz sterownie dostepem do plikow.

Z punktu widzenia uzytkownika system plikow mozemy traktowac jako drzewo z korzeniem (katalog /), w ktorym kazdy wezel nie bedacy lisciem jest katalogiem, a lisc moze byc katalogiem, plikiem zwyklym lub plikiem specjalnym. Nazwe pliku budujemy poprzez uzycie nazw katalogow i symbolu / (np. /home/user).

Z kazdym plikiem (a wiec i katalogiem) wiazane sa 3 rodzaje praw dostepu:

okreslane dla wlasciciela pliku, jego grupy oraz dla innych uzytkownikow.

Procesy komunikuja sie z systemem plikow poprzez funkcje systemowe natomiast system plikow udostepnia dane korzystajac z mechanizmu buforowania, ktory reguluje przeplyw danych pomiedzy jadrem a urzadzeniem pamieci pomocniczej. Te urzadzenia z kolei obslugiwane sa przez podprogramy obslugi urzadzen.

Cechy charakterystyczne systemu plikow LINUXa:


Wstep

Kazdy system plikow jest traktowany jako urzadzenie logiczne i moze byc zwiazany z jednym lub wiecej urzadzeniami fizycznymi. Urzadzenie logiczne identyfikowane jest za pomoca numeru urzadzenia a przeliczania adresow dokonuje podprogram obslugi urzadzenia.
(disk driver-w przypadku dysku).

System plikow zbudowany jest z ciagu blokow logicznych, zawierajacych 512 (lub wielokrotnosc) bajtow. Rozmiar bloku jest uzalezniony od implementacji systemu (w LINUX-ie 2.0.0 jest to ). Rozmiar taki jest staly wewnatrz danego systemu plikow.

Schemat budowy systemu plikow:

Bloki danych zawieraja dane z plikow oraz dane administracyjne. Jeden blok moze nalezec do jednego i tylko jednego pliku, stad rozmiar bloku jest zwiazany z oszczednoscia pamieci i szybkoscia odczytu.

Wewnetrzna reprezentacja plikow jest oparta na strukturze nazwanej i-wezlem (i-node), zawierajacej m.in. opis polozenia pliku, jego wlasciciela, prawa i czasy dostepu... Kazdy plik ma dokladnie jeden i-wezel, choc moze miec wiele nazw. Lista i-wezlow jest przechowywana przez system plikow, choc na czas pracy jest ladowana do pamieci w postaci tablicy i-wezlow w pamieci glownej. Jadro utrzymuje w pamieci jeszcze dwie struktury: tablice plikow i tablice deskryptorow plikow.

System plikow komunikuje sie z programami obslugi urzadzen za pomoca podrecznej pamieci buforowej , ktora jest odpowiedzialna za przeplyw danych pomiedzy pamiecia glowna a urzadzeniami zewnetrznymi.


Bibliografia

  1. System plikow opisano na podstawie ksiazki
    Maurice J. Bach "Budowa systemu operacyjnego UNIX"


Autor: Tomasz Lasica