BIOS od strony użytkownika


Jak wejść do programu konfiguracyjnego BIOSu?

BIOS od strony przeciętnego użytkownika to przeważnie tylko faza POST (Power-On Self Test), podczas której BIOS testuje pamięć, procesor, kartę graficzną itp. Jest to jednak faktycznie tylko wizytówka BIOSu - pewien zestaw napisów, które niosą jakieś informacje. Często mają one znaczenie tylko diagnostyczne, ale często dzięki nim, możemy dowiedzieć się o błędach w systemie, czy uzyskać pewne informacje o urządzeniach. Na przykład przy każdym uruchomieniu komputera na ekranie pokazują się różne litery i symbole. Zawarte w nich są informację o dacie wydania posiadanej wersji biosu, chipsecie płyty głównej, procesorze, producencie BIOSu i o konkretnym jego modelu, a także o tym, jak wejść do programu konfiguracyjnego BIOSu - jest to możliwe właśnie w tej fazie uruchamiania komputera.

Standardowo są zdefiniowane pewne kombinacje klawiszy, za pomocą których można dosŧać się do okna konfiguracyjnego BIOSu. Poniżej przedstawiona jest lista producentów BIOSów i domyślna kombinacja klawiszy włączająca panel konfiguracyjny w BIOSach ich produkcji.

Powstają jednak coraz to nowsze kombinacje uruchamiające program konfiguracyjny. Gdyby więc powyższe kombinacje nie zdały rezultatu, można spróbować użyć następujących: [Ctrl][Alt][Delete], [Ctrl][q], [Ctrl][s], [Alt][s], [Esc], [Alt][Esc], [Ctrl][Alt][Esc], [Ctrl][Alt][Enter], [Ctrl][Alt][F8], [Ctrl][Alt][Insert], [Ctrl][Alt][q], [Ctrl][Alt][s], [Ctrl][Alt][d], [Ctrl][Alt][p], [Ctrl][Esc], [Ctrl][Shift][s]

Niektóre komputery umożliwiają jeszcze jedną metodę: wystarczy wyjąć wtyk klawiatury, odłączyć kable sygnałowe stacji dysków i/lub dyskietek, trzymać cały czas wciśnięty jakiś kabel lub wyjąć któryś z modułów RAM. BIOS potraktuje tę sytuację jako poważny błąd i niekiedy wyświetli komunikat, iż aby ten błąd naprawić należy wejść do panelu konfiguracyjnego, wciskając daną kombinację klawiszy.

Komunikaty tekstowe błędów w BIOSIE.

BIOS może informować o błędach wyświetlając komunikaty np. w formie tekstowej. Jest ich dosyć dużo. Poniżej przedstawione są objaśnienia tych komunikatów:

Kody dźwiękowe BIOSu

Czasem może się zdarzyć, że błąd wystąpi, zanim jeszcze będzie istniała możliwość przekazania kodu o błędzie w sposób tekstowy. Wtedy BIOS informuje o zainstniałym błędzie podając pewne sygnały dźwiękowe. Są one zależne w wielu przypadkach od producenta BIOSu.

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

Czasami dźwięki mogą niepotrzebnie zaniepokoić użytkownika. Dzieje się tak szczególnie z kartami AGP, gdyż może wystąpić problem, który wynika z niedopasowania się styków w slocie. Przeważnie wystarczy lekko ruszyć kartą by problem zniknął. Niestety jednak, większość dźwięków oznacza trwałe uszkodzenie płyty, pamięci lub procesora. Niekiedy pomaga popukanie w płytę i poprawienie kontaktów i styków procesora, pamięci itp. Ewentualnie można spróbować sprawdzić podejrzane elementy na innym komputerze lub inne na naszym i poobserwować zachowania w takich układach.

Muzyka z BIOSu

Domyślnie BIOS wydaje przy starcie jedynie cichy pisk. Jest możliwość zmiany tego i zmuszenia BIOSu do odgrywania przy starcie krótkiej melodii. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy są zaimplementowane w BIOSie procedury odtwarzania dźwięków - niestety niektórzy mogą więc nic nie usłyszeć. Do zainstalowania dźwięku potrzebny jest program cbrom oraz krótka melodyjka w formacie WAV, mająca kilka kB - tak aby zmieściła się w BIOSie. Wystarczy tryb mono, 8 bit, 8kHz. Wrzucić ją do naszego BIOSu można poleceniem cbrom.exe bios.bin /other 4019:0 sound.wav. Po restarcie komputera powinno być już słychać nasz dźwięk. Gdyby sprzęt się uruchomił, ale nie byłoby efektów, można pokusić się o zastosowanie innego formatu dźwięku. Czasami jednak BIOS może odmówić pracy po zbyt intensywnych próbach.

Informacje na temat specyfikacji oraz usprawnień pochodzą ze strony http://www.bios.pl


[Wstecz]  [Dalej]  [Główna]