Umieszczanie BIOSu w pamięci RAM (shadowing)

Kod BIOSu jest zwykle umieszczony w pamięci ROM. Pamięci ROM są jednak znacznie wolniejsze od pamięci RAM - dostęp do pamięci ROM odbywa się w blokach ośmiobitowych, do pamięci RAM w blokach trzydziestodwubitowych. Poza tym czas dostępu do pamięci ROM jest większy - od 150 do 200 nanosekund, dla pamięci RAM - od 60 do 70 nanosekund. Z tego powodu często spotykaną techniką jest kopiowanie kodu BIOSu do pamięci RAM podczas startu komputera - tak zwany shadowing.

Dostęp do pamięci ROM BIOS odbywa się poprzez adresy F000-FFFF. Ten sam zakres adresów istnieje także w pamięci RAM. Jeżeli shadowing jest aktywny, zawartość pamięci ROM BIOS jest kopiowana do pamięci RAM pod ten zakres adresów po uruchomieniu komputera.

Istnieje ponadto opcja umieszczania w pamięci RAM BIOSu karty graficznej. BIOS karty graficznej jest zwykle umieszczony na kościach ROM wbudowanych kartę (w przypadku płyt głównych z wbudowaną kartą graficzną BIOS karty graficznej jest umieszczony w tej samej kostce, co BIOS płyty). Dostęp do BIOSu karty graficznej odbywa się zwykle przez adresy C000-C7FF. Jeżeli shadowing BIOSu karty graficznej jest aktywny, po uruchomieniu komputera zawartość BIOSu karty graficznej zostanie skopiowana do pamięci RAM pod adresy C000-C7FF.

Niektóre BIOSy umożliwiają także umieszczanie w pamięci RAM BIOSów innych urządzeń, na przykład karty sieciowej.


[Wstecz]  [Dalej]  [Główna]