Poprzednia - Następna

Projekty real-time Linux w skrócie



Kilka (prawdopodobnie) najbardziej znanych projektów real-time Linux w telegraficznym skrócie:


ART-Linux -- Another Real Time

ART_linux jest real-time rozszerzeniem do Linuksa, rozwijanym przez Youichi Ishiwata na ETL, zainspirowanym RTLinuksem.

Pewną przeszkodą w poznaniu ART-Linuksa jest brak angielskiej (i nie tylko) wersji strony domowej ARTa.


KURT -- Kansas University Real Time

KURT to wariant "firm real-time", rozwijany przez profesora Douglas Niehaus dla rozwiązań w ruchu ATM.


Linux-SRT -- Linux Soft Real-Time

Linux-SRT jest rozszerzeniem do jądra Linuksa, które ulepsza zachowanie aplikacji "soft real-time" - takich jak multimedia.


QLinux -- QoS enhanced Linux Kernel

linux to implementacja jądra, która zapewnia gwarancje QoS (Quality of Service - jakość usług) - na użytek "soft real-time" aplikacji: multimediów, zbierania danych itd.


Linux-SRT -- Linux Soft Real-Time

Linux-SRT jest rozszerzeniem do jądra Linuksa, które ulepsza zachowanie aplikacji "soft real-time" - takich jak multimedia.


RedHawk Linux

RedHawk Linux jest wersją Concurrent Computer Corporation. Jest to wariant oparty na dystrybucji Red Hat. Zastępuje jądro przez jądro bazujące na 2.4.18 oraz ulepszenia rozwinięte przez Concurrent. Jądro jest w pełni wywłaszczalne, a pesymistyczne czasy reakcji wysokopriorytetowych real-time procesów są mniejsze niż 200 mikrosekund.


RTAI -- Real-Time Application Interface

RTAI jest non-konformistycznym "hard real-time" wariantem Linuksa, korzystającym z koncepcji warstwy real-time abstrakcji sprzętowej oraz maskowania przerwań. Rozwijany w Department of Aerospace Engineering na Milan Polytechnic.


RTLinux -- Real Time Linux

RT-Linux leży u podstaw "hard real-time" Linuksa. Rozwijany oryginalnie przez profesora Victor Yodaiken z New Mexico Institute of Mining Technology. Jego zachowanie zostało szerzej omówione w reszcie prezentacji.


SMART-Linux -- Scheduling Multimedia Applications Real-Time

SMART-Linux to jądro zdolny do reakcji na obciążenie systemu i przyswajania zachowania real-time aby zagwarantować jakość usług. Jego autorem był profesor Dilma Silva at the University z Sao Paulo w Brazyli.


Poprzednia - Projekty real-time Linux w skrócie - Następna