Wymagania stawiane systemom plików

To są 3 główne cechy, których wymagamy od współczesnych systemów plików, z czego najważniejszą cechą jest oczywiście bezpieczeństwo. Nikt chyba nie chciałby aby jego dane po zapisaniu na dysku mogły ulec uszkodzeniu.

Systemy typu WORN (Write-Once-Read-Never) nigdy nie zdobyły zbyt dużej popularności.

Nie bez znaczenia dla użytkownika jest również szybkość działania systemu plików, gdyż ma ona ogromny wpływ na działanie całego systemu, jako że jak wiadomo na przykład operacje wejścia/wyjścia potrafią stanowić wąskie gardło w pracy systemu.

Coraz częściej jednak przydają się również możliwości rozszerzania systemów plików o funkcje pośrednio tylko związane z przechowywaniem danych, ale udostępniające dodatkowe możliwości czy to kontroli dostępu, wzbogacania danych o kolejne atrybuty, wskazywania związku między plikami, czy też kolejne ułatwienia dla użytkowników. W związku z tym systemy plików stają się coraz bardziej rozbudowane, a część z nich ukierunkowuje się na jedną z wyżej wymienionych cech, lub na określone konkretne zastosowania. Co też na koniec wyraźniej wskażemy, można zauważyć ogólną tendencję ewolucji systemów plików w kierunku systemów baz danych.

W dalszej części postaramy się omówić w jaki sposób dzisiejsze systemy plików realizują stawiane przed nimi zadania.