Symbian OS

Spis treści


Wstęp

Symbian OS - jest to system operacyjny przeznaczony dla urządzeń mobilnych, wraz z bibliotekami, rozwiązaniami interfejsu użytkownika oraz specyfikacją dla programów narzędziowych, wyprodukowanych przez firmę Symbian Ltd (powstała w 1998 roku, główna siedziba firmy znajduje się w Londynie).

System przeznaczony jest na architekturę ARM (Advanced RISC Machine, początkowo Acom RISC Machine), istnieje możliwość emulacji na x86. Sam ARM jest 32-bitową architekturą typu RISC o szerokim zastosowaniu w systemach wbudowanych i systemach o niskim poborze mocy, ze względu na energooszczędność.

O historii Symbiana

Początki Symbiana sięgają roku 1980 i założenia firmy PSION (Potter Scientific Investments), początkowo zajmującej się tworzeniem gier i programów użytkowych dla wczesnych komputerów domowych takich jak ZX Spectrum.

Firma zwróciła się następnie w stronę rozwoju programów użytkowych: procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do zarządzania bazą danych i aplikacji do tworzenia grafiki biznesowej (przeportowanych następnie na system MSDOS).

Kolejnym etapem było wprowadzenie na rynek w 1984 roku pierwszego na świecie przenośnego komputera - Psion Organiser (8-bit Hitachi 6301-family processor, z 4K ROM, 2K RAM). Prace nad przenośnymi komputerami skutkowały powstaniem bardzo udanej konstrukcji Psion Organiser II (1986 roku). W 1987 roku firma rozpoczęła pracę nad "SIBO" (Sixteen bit organiser) - nowej rodziny urządzeń z nowym wielozadaniowym systemem operacyjnym EPOC. System wszedł do sprzedaży wraz z trzecią serią organizerów PSION i był rozwiajany w kolejnych seriach.

Dnia 24 czerwca 1998 utworzona zostaje Symbian Ltd. skupiająca pracę takich firm jak Ericsson, Nokia, Motorola, Panasonic, Samsung, Siemens i Psion.

W 1999 roku wyprodukowano organizer Ericsson MC218 oparty o piąte wydanie systemu EPOC

W listopadzie 2000 roku zostaje wydany Ericsson R380, pierwszy telefon komórkowy wykorzystujący system ER5U (Symbian OS version 5, unicode).

System EPOC jest nadal rozwijany i nazwa zostaje trwale przemianowana na Symbian OS. W czerwcu 2001 roku zostaje wydana Nokia 9210 Communicator, pierwszy otwarty telefon z Symbianem (seria szósta). W 2001 roku zostaje sprzedanych już pół miliona telefonów z tym systemem.



Co Symbian oferuje aktualnie?

Na podstawie najnowszej wersji - Symbian 9.5.

Od strony jądra i usług sprzętowych:


Telefonia:


Sieć i komunikacja:


Grafika i multimedia:


Podstawowe usługi systemu:



Interfejsy użytkownika

Istnieje obecnie pięć interfejsów użytkownika opartych na systemie operacyjnym Symbian:

UIQ - początkowo rozwijany przez firmę Ericsson (pod nazwą Quartz). Obsługuje ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości.

S80 - inaczej Communicator, wykorzystywany w telefonach Nokii w serii o tej samej nazwie. Zapewnie wsparcie dla edycji dokumentów, dostępu do internetu (wszystkie urządzenia mają duży wyświetlacz o rozdzielczości 640x200 i pełną klawiaturę qwerty).

S90 - system nie jest już rozwijany, zostały w niego wyposażone tylko dwa urządzenia: Nokia 7700 i 7710.

S60 - najpopularniejsza platforma oparta na Symbianie.

MOAP - tylko dla japońskiej sieci telefonicznej, nie jest otwartą platformą.



Bezpieczeństwo

Wirusy?

Od strony programisty

Aplikacje i system są napisane OOP/MVC w c++.
Kolejne warstwy wyglądają następująco:
Zaczniemy od standardowego programu:
#include "CommonFramework.h"

LOCAL_C void doExampleL()
{
    _LIT(KHelloWorldText,"Hello world!\n");
    console->Printf(KHelloWorldText);
}

Jak wygląda język?
Kod w c:
static const char hellorom[] = "hello";
Napis jest niemodyfikowalny. Równoważnik w Symbianie:
_LIT(KHelloROM, "hello");
Wskaznik w c:
const char *helloptr = hellorom;
W Symbianie wygląda to następująco
TPtrC helloPtr(KHelloROM);
TPtrC ptr2(KHelloROM().Ptr(), 2);


Podsumowanie.

Symbian od strony użytkownika jest stabilnym, oferującym szerokie możliwości systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Od strony programisty - opiera się na przestarzałych paradygmatach programowania, ale z czasem błędy są poprawiane i Symbian staje się coraz bardziej przyjazny dla programisty. Z całą pewnością jest obecnie najpopularniejszym systemem w przenośnych urządzeniach.



Literatura


Tomasz Żołnowski