Udział w projekcie jest warunkiem koniecznym zaliczenia ćwiczeń.
Projekt jest realizowany niezależnie w każdej grupie ćwiczeniowej. Uczestnicy grupy dzielą się na pięć zespołów. Każdy zespół przygotowuje jeden z tematów. Zadaniem zespołu jest:
Przejrzenie literatury. Podane pozycje bibliograficzne należy traktować jako wyjściowe do dalszych poszukiwań.
Przygotowanie prezentacji. Należy również przygotować materiały, które posłużą do przeprowadzenia prezentacji (w HTML-u lub PDF-ie). Materiały te zostaną umieszczone w Internecie na stronach Systemów Operacyjnych. Sama prezentacja będzie się odbywać w grupie ćwiczeniowej zespołu i zajmie około 60-70 minut (jest jeszcze potrzebny czas na omówienie scenariusza laboratoryjnego).
Kolejne tematy będą prezentowane kolejno na zajęciach, jak to wskazano na grafiku, na stronie głównej zajęć.
Prezentacje będą oceniane w skali 0..10. Przedmiotem oceny będzie:
Zawartość merytoryczna prezentacji.
Jakość prezentacji.
Jakość przygotowanych materiałów.
Wszystkie przeprowadzone prezentacje wezmą udział w konkursie na NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ. Wybierzemy JEDNEGO zwycięzcę na roku (indywidualnego lub zbiorowego). Zwycięzca konkursu otrzyma:
Nagrodę rzeczową (coś miłego zawsze się znajdzie)!
Bonus w postaci dodatkowych 3 punktów.
Uścisk dłoni wykładowcy i wszystkich asystentów :)
Wyboru najlepszej prezentacji będą dokonywać wszyscy uczestnicy. Każda grupa ćwiczeniowa będzie nominować zwycięzcę ze swojej grupy. Następnie spośród nominowanych kapituła (JMD i koledzy) wybierze zwycięzcę.
Prezentacje mogą być oceniane indywidualnie bądź zbiorowo, zależnie od uznania zespołu. Decyzję w tej sprawie należy oczywiście przekazać z wyprzedzeniem.
1 |
Wpływ architektury procesora na system operacyjny W prezentacji głównie należy się koncentrować na tych rozwiązaniach sprzętowych, które mają wpływ na system operacyjny. Prezentacja powinna obejmować (ale nie ograniczać się do) przedstawienie następujących zagadnień:
Bibliografia:
Autor tematu: Agata Janowska |
2 |
Wirtualizacja wspomagana sprzętowo - zalety, wady i zagrożenia W prezentacji należy skupić się na procesorach z rodziny x86 i x86_64, ale można zahaczyć też o inne architektury (np. IA-64) w celu pokazania różnic. W prezentacji powinny zostać poruszone następujące zagadnienia:
Mile widziane będzie pokazanie na żywo różnic w działaniu wirtualizacji wspomaganej sprzętowo i wirtualizacji realizowanej programowo za pomocą jednej z pełnych maszyn wirtualnych (VirtualBox, Vmware, Virtual PC) lub krótkie zaprezentowanie użycia "lekkich" sposobów wirtualizacji w Linuksie (KVM lub Lguest) do testowania skompilowanego przez siebie jądra. Bibliografia:
Autor tematu: Krzysztof Lichota |
3 |
Systemy operacyjne oparte na mikrojądrze
Bibliografia (to materiały wyjściowe, nie należy się do nich ograniczać): Autor tematu: Marek Dopiera |
4 |
Automatyczne testowanie jądra Linuksa Przegląd metod i technik stosowanych podczas wykonywania automatycznych testów jądra Linuksa. W prezentacji powinny zostac nastepujace zagadnienia:
Bibliografia:
Autor tematu: Piotr Stańczyk |
5 |
Systemy operacyjne na urządzenia mobilne Celem prezentacji jest przedstawienei systemów operacyjnych na urządzenia mobline, jakie to oznacza wyzwanai dla programistów systemowych, jakie rozwiązania są dostepne. W preentacji powinny zostać poruszone następujące zagadnienia:
Bibliografia:
Autor tematu: Marcin Pilipczuk |
Janina Mincer-Daszkiewicz |