Spis rzeczy Dalej: Literatura Wstecz: Rozszerzenie funkcjonalności programu

Podsumowanie

Przedstawiony w niniejszej pracy program symuluje działanie sieci wykorzystującej protokół IP. Intencją autora było stworzenie sztucznego środowiska aby umożliwić konfigurację węzłów IP i sprawdzenie zachowania się sieci dla wprowadzonych parametów bez konieczności używania prawdziwych urządzeń.

Dzięki zastosowaniu technologii WWW -- języków Java i HTML -- z programu mogą korzystać o dowolnej porze osoby mające dostęp do Internetu w dowolnym miejscu świata. Możliwość realizacji skomplikowanych zadań w Javie świadczy o tym, że jest to dojrzała technologia, wolna od wielu wad dotychczasowych rozwiązań typu klient-serwer. Do najważniejszych jej zalet należy niezależność od systemu operacyjnego stacji klienckiej oraz uproszczenie procedur aktualizacji oprogramowania.

Napisanie symulatora wymagało od autora nie tylko opanowania nowych narzędzi związanych z zastosowanymi technologiami, lecz także drobiazgowej analizy protokołów internetowych. Należało bowiem zdecydować, które z wykorzystywanych przez nie mechanizmów są na tyle ważne, że muszą być implementowane w symulatorze, a które można pominąć.

Symulator oczywiście nie zastąpi samodzielnych studiów nad rodziną protokołów TCP/IP. Nie prowadzi użytkownika ,,za rękę'' przez tajniki intersieci -- jest raczej narzędziem umożliwiającym sprawdzenie posiadanej wiedzy. Pozwala na stawianie i weryfikację hipotez przez studentów poznających zasady działania IP. Aby jednak ułatwić korzystanie z niego osobom nie znającym TCP/IP, został stworzony zestaw stron HTML zawierający najważniejsze informacje o działaniu i konfiguracji IP oraz zadania wymagające ich praktycznego wykorzystania.

Zestaw protokołów TCP/IP stał się dominującym na świecie standardem rozległych sieci komputerowych. Autor ma więc nadzieję, że jego praca będzie przydatna studentom informatyki, szczególnie tym, którzy uczą się administrowania siecią TCP/IP.


Spis rzeczy Dalej: Literatura