Spis Rzeczy Dalej: Opis programu 

Wstęp

Rodzina protokołów internetowych TCP/IP jest obecnie najpopularniejszą technologią sieci komputerowych. Zdobyła ogromną popularność dzięki Internetowi łączącemu miliony komputerów na całym świecie. W ciągu jednej dekady sieć stworzona na potrzeby ośrodków naukowych i akademickich stała się globalną przestrzenią informacyjną wpływającą na styl życia i przemiany kulturowe.

Ostatnio obserwujemy eksplozję różnego rodzaju zastosowań wykorzystujących Internet. Większość nowych systemów jest wyposażonych w interfejs graficzny współpracujący z przeglądarką WWW. Posiadanie własnej witryny w Internecie przestało być zabawą, a stało koniecznością, tak dla firm prywatnych, jak również dla instytucji publicznych. Większe firmy zakładają lub modernizują własne, prywatne sieci, w olbrzymiej większości przypadków wybierając (ze względu na powszechność i cenę) technologię TCP/IP. Dlatego cennym atutem na rynku pracy jest umiejętność konfiguracji i diagnostyki protokołu IP, umożliwiającego przesyłanie wiadomości między komputerami przez heterogeniczną sieć rozległą.

Niniejsza praca zawiera opis programu symulującego sieć komputerów komunikujących się ze sobą za pomocą IP. Został on stworzony z myślą o studentach pragnących samodzielnie poznać zasady działania i konfiguracji IP lub sprawdzić posiadaną już wiedzę w sztucznym środowisku, bez konieczności użycia rzeczywistych urządzeń.

Program został napisany w Javie i otoczony zestawem stron HTML. Tworzą one warunki do samodzielnej nauki konfiguracji IP. Stopniowo wprowadzają w coraz bardziej skomplikowane zagadnienia: adresację, wyznaczanie tras, tworzenie podsieci. Oprócz informacji teoretycznych, każda strona zawiera ćwiczenie polegające na odpowiedniej konfiguracji pewnej sieci, symulowanej przez wbudowany w stronę aplet. Posiada on mapę obrazującą topologię i umożliwia konfigurację węzłów symulowanej sieci.

Realizacja programu w technologii WWW była jednym z głównych założeń niniejszej pracy. Podstawowym powodem tej decyzji była chęć uniezależnienia się od problemów związanych z przenoszeniem kodu pomiędzy różnymi platformami oraz uwolnienie się od dystrybucji oprogramowania na stacje klienckie.

Autor pracuje od trzech lat w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji TP S.A. Administruje systemami UNIX i zarządza wewnętrzną, ogólnopolską siecią komputerową tego przedsiębiorstwa. Praca nad programem pozwoliła mu zarówno na pogłębienie wiedzy o mechanizmach działania sieci, jak i na opanowanie nowoczesnych narzędzi programistycznych.

Spis rzeczy  Początek strony


Struktura pracy dyplomowej

W rozdziale pierwszym przedstawiono najważniejsze pojęcia związane z sieciami komputerowymi. Opisano model odniesienia OSI RM i najważniejsze cechy sieci pakietowych.

Rozdział drugi zawiera opis rodziny protokołów TCP/IP. Szczegółowo omówiono IP, a także ICMP i ARP. Działanie tych protokołów jest symulowane przez program, ponieważ ICMP jest integralną częścią IP, zaś protokół ARP jest niezbędny, by IP mógł działać w sieciach rozgłoszeniowych.

W rozdziale trzecim opisano wymagania postawione programowi symulującemu sieć, ograniczenia przyjęte podczas projektu i implementacji oraz konstrukcję programu, hierarchię klas, podział na wątki. Przedstawiono także środowisko użytkownika napisane w HTML oraz scenariusze ćwiczeń zawarte w jego kolejnych częściach.

W rozdziale czwartym pokazano, w jaki sposób można stworzyć aplet z własną mapą topologii sieci oraz rozważono możliwości i kierunki dalszej rozbudowy programu.

Do pracy dołączono dyskietkę zawierającą pliki źródłowe programu oraz drzewo katalogów serwisu WWW ze skompilowanym programem i plikami HTML.

W niniejszej pracy używane są polskie odpowiedniki terminów angielskich zaproponowane przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne w ,,Słowniku terminologi sieciowej'' dołączonym do [1] i [2].


Spis rzeczy  Wstecz: Początek strony Dalej: Opis programu