Jak ściągnąć program?

To jest bardzo dobre pytanie:)
W dużym stopniu odpowiedź na to pytanie zależy od Twojej komórki.

Podstawowa sprawa - Twoja komórka musi obsługiwać Javę. Jeśli to stwierdzenie wydaje Ci się przerażające to spokojnie:) Większość współczesnych komórek posiada obsługę Javy.

Dalsze punkty można streścić krótko - ściągnij kilka wersji programu i sprawdź, która działa na Twoim telefonie. Jeśli chcesz wgłębiać się w szczegóły to czytaj dalej, a jeśli nie to pomiń najbliższy akapit.

Druga sprawa - ilość wolnej pamięci w telefonie. To znów jest indywidualna kwestia zależna od konkretnej komórki. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić ile jest wolnego miejsca to polecam po prostu ściągnąć jakąś wersję programu i sprawdzić czy komórka ją akceptuje.
Trzecia sprawa - maksymalny rozmiar programu w Javie, na który zezwala komórka. Tu również jest to bardzo zależne od modelu. Z doświadczenia wiem dwie rzeczy - Nokie często mają jakieś ograniczenie oraz nowsze komórki zazwyczaj nie mają takich ograniczeń. Znów najlepiej jest sprawdzić jakąś wersję i na tej podstawie zbadać możliwości swojego telefonu.
Czwarta sprawa - właściwie taka mało istotna. Java w komórce może być typu MIDP 1.0 lub 2.0. I znów tą pierwszą posiadają starsze komórki a tą drugą nowsze. Wersja 2.0 pozwala na przykład wysyłać smsy z poziomu programu. Warto sobie na próbę ściągnąć wersję programu dla MIDP 2.0 a jeśli nie zadziała to próbować z 1.0.

Dochodzimy do właściwej treści tej strony czyli - jak ściągnąć ten program na komórkę.

Najłatwiej jest połączyć bezpośrednio komputer z telefonem. Można to zrobić, gdy posiadamy razem z komórką kabelek pozwalający połączyć ją z komputerem. Alternatywnie może to być połączenie przez port podczerwieni lub bluetooth (łącze radiowe).
Jeśli możesz się w ten sposób połączyć, to wgranie programu powinno być bardzo proste. Wystarczy, że ściągniesz plik jar z tej strony na swój komputer. Następnie przy użyciu dołączonego do telefonu oprogramowania lub po prostu wysyłając plik na telefon instalujemy program w pamięci telefonu.

Dla pozostałych osób pozostaje spróbować ściągnąć pliki bezpośrednio na telefon przy pomocy połączenie GPRS (oczywiście takie połączenie zazwyczaj nie jest darmowe i operator pobiera za nie opłatę zależną od swojego cennika). Należy się połączyć komórką z internetem, wpisać adres tej strony czyli http://students.mimuw.edu.pl/~ja235896/biblia/download a następnie wybrać właściwy plik i otworzyć go. Kiedy plik ściągnie się na telefon, komórka albo go rozpozna jako aplikację javy i zainstaluje albo z powodu pewnych jej ograniczeń nie będzie chciała tego zrobić. Wtedy można spróbować na przykład ściągnąć plik o mniejszym rozmiarze.

Najserdeczniej przepraszam za lekką chaotyczność tego tekstu. Komórek na rynku jest mnóstwo i każda ma swoje własne parametry i specyficzne problemy. Dlatego nie sposób opisać tu wszystkiego. Liczę na to, że każdy metodą prób i błędów znajdzie najlepszy sposób na ściągnięcie tego programu. W razie problemów proszę śmiało pisać a postaram się pomóc. No i oczywiście jeśli coś w tekście jest mocno niejasne to też proszę mnie o tym poinformować a spróbuję to poprawić:)

Powrót