Języki obce – strategie

September 13th, 2010

W okolicach kwietnia bieżącego roku wraz z moim przyjacielem postanowiliśmy pojechać do Hiszpanii. Ku naszej przygodzie stanęła tylko jedna przeszkoda – język hiszpański. Znaliśmy jedynie słówko “adios” co oznaczy “do widzenia”. Miałem kilkanaście godzin na nauczenie się podstaw języka i pierwsze godziny poświęciłem na znalezieniu najefektywniejszych metod do hiszpańskiego. Oto strategie do nauki języków obcych, które poznałem.

 • metody oparte o konwersację:

  • kursy stacjonarne z angielskiego
   • metoda callana
   • metoda direct english
   • metoda avalon
  • kursy na płytach z angielskiego na inne języki
   • michael thomas method
   • pimsleur method

Uważam tę metodą za najefektywniejszą ze wszystkich. A zwłaszcza w początkowej fazie poznawania języka. Polega na zadawaniu bardzo szybko dużej liczby pytań, przez co przyzwyczajamy umysł do automatycznej konwersacji. Gramatykę poznajemy w przykładach, co daje efekt podobny do naturalnej nauki języka przez małe dziecko. Jeżeli opanowaliśmy język angielski, to poznawanie kolejnych języków jest tylko kwestią przyjemnie spędzonego czasu. Wszystkie te kursy można znaleźć w sieci.

 • regularne powtarzanie

  • Anki – darmowe, Supermemo, Mnemosyme
  • 1000 najważniejszych słów

Metoda opiera się na regularnym powtarzaniu słówek przy specjalnie dobranym systemie powtórek. Sami oceniamy się na ile znamy dane słówko, a następnie program umieszcza w przyszłości daty kolejnych powtórek w zależności od tego jak dobrze się oceniliśmy. Uważam te programy za nieodłączne przy poznawaniu języka na zaawansowanym poziomie, gdy znamy już gramatykę, jesteśmy osłuchani i chcemy poznać zaawansowane zwroty, wyrażenia i słownictwo. Niektóre systemy pozwalają nam poznawać wyrazy w kolejności najczęściej występujących w języku.

 • nauka w relaksie

  • metoda sita
  • metoda łazanowa (superlearning, metoda sugestopedyczna)

Zakładamy ciemne okulary na oczy, w tle leci relaksacyjna muzyka. Słychać lektora mówiącego w obcym języku i zaraz po tym tłumaczenie jego mowy lub pojedynczych słów. Mnie te metody nie przypadły do gustu. Oczywiste jest, że niezależnie czego się uczymy, uczymy się efektywniej gdy jesteśmy zrelaksowani. Lepiej puścić muzykę relaksacyjną i korzystać np. z Supermemo.

Te metody bazują głównie na technikach pamięciowych. Uważam, że lepiej używać tych technik ucząc się na bazie konwersacji i regularnego powtarzania. Natomiast zawsze, gdy wkuwamy na pamięć, to warto korzystać z metod stosowanych przy szybkiej nauce.

Genialne Fiszki – angielski w 7h

September 9th, 2010

Poniżej znajdziesz fiszki, które są podstawą niezwykle skutecznej techniki uczenia się nowych słów opartych na asocjacjach. Zawierają one ok 700 najbardziej powszechnych i potrzebnych słów do komunikacji w języku angielskim.

W fiszkach są zawarte odpowiedniki: polski, angielski i wymowa pisana na betona ;) najprostszym językiem, zawierająca dodatkowo inne wyrazy o podobnej wymowie. Reprezentacje wyrazów zostały tak stworzone, że przez wiele systemów pamięciowych (wizualny, audytywny, emocjonalny, operacyjny, kontekstualny) są wręcz wsadzane do Twojej głowy. Wyrazy są użyte od razu w kontekstach, tak żebyś kojarzył wyraz z zastosowaniem w życiu w faktycznych, prawdziwych sytuacjach.

Ten materiał został stworzony przez Grupę Mateusz Grzesiak i podkreślam że z faktu umieszczenia linków na blogu nie pobieram żadnych korzyści finansowych.

fiszka 1
fiszka 2
fiszka 3
fiszka 4
fiszka 5
fiszka 6
fiszka 7
fiszka 8
fiszka 9
fiszka 10
fiszka 11
fiszka 12
fiszka 13
fiszka 14
fiszka 15
fiszka 16
fiszka 17
fiszka 18
fiszka 19
fiszka 20
fiszka 21
fiszka 22
fiszka 23
fiszka 24
fiszka 25
fiszka 26
fiszka 27
fiszka 28
fiszka 29
fiszka 30
fiszka 31
fiszka 32
fiszka 33
fiszka 34
fiszka 35
fiszka 36
fiszka 37
fiszka 38
fiszka 39
fiszka 40
fiszka 41
fiszka 42
fiszka 43
fiszka 44
fiszka 45
fiszka 46
fiszka 47
fiszka 48
fiszka 49
fiszka 50
fiszka 51
fiszka 52
fiszka 53
fiszka 54
fiszka 55
fiszka 56
fiszka 57
fiszka 58
fiszka 59
fiszka 60
fiszka 61
fiszka 62
fiszka 63
fiszka 64
fiszka 65
fiszka 66
fiszka 67
fiszka 68
fiszka 69
fiszka 70
fiszka 71
fiszka 72
fiszka 73
fiszka 74
fiszka 75
fiszka 76
fiszka 77
fiszka 78

Zwiększ tempo

October 11th, 2009

Nie chcę Cię podpuszczać…

…ale od jednego artykułu nie uda Ci się przyspieszyć swojego tempa czytania.

Byłbyś wtedy lepszy ode mnie. Mnie po pierwszych artykułach nie udało się. Nie zastosowałem wskazówek i nie wziąłem od razu książki do ręki żeby je sprawdzić.

Czy wiesz jaki jest obecny rekord Polski?
Kamila Kornet z Warszawy czyta z prędkością 46 482 słów na minutę!

A skoro udało się jednej osobie to znaczy, że Ty też możesz nauczyć się tego. Kwestia czasu :)

Wypisałem tutaj w proceduralny sposób czynności, które wykonuję podczas czytania książki. Są opisane zwięźle i prosto, abyś zapamiętał jak najszybciej. Przetestuj i sprawdź czy czytasz szybciej. Jeżeli tak to wykonuj je do końca życia podczas czytania. Zaoszczędzisz dzięki nim swój cenny czas.

 1. Przygotowanie. Wycisz telefon, wyłącz gadugadu, po to by Twoja uwaga była całkowicie skierowana ku książce. Ja puszczam sobie do tego wszystkiego muzykę klasyczną, która uspokaja i skupia umysł. Polecam siedzenia twarde, tułów w pozycji pochylonej do przodu.
 2. Rozgrzanie umysłu. Wykonaj 2-3 minutowe ćwiczenie synchronizujące półkule mózgowe ( żonglowanie piłeczkami, alfabet game, metoda dennisona itp ).
 3. Rozgrzewka oczu. Zakreślaj minutę koła, minutę ósemki. Wykonaj kilka spojrzeń w dal i z powrotem na nos. Jak najszybciej przeskocz kilka razy góra – dół, lewo – prawo. Metoda Bates’a.
 4. Poznanie książki. Zobacz jak poukładane są rozdziały, czy są ilustracje, jaka jest czcionka. Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz wiedzieć dzięki książce, jak jest cel Twojego czytania. Dzięki niemu nastawisz swoją świadomość i podświadomość na konkretny efekt.
 5. Wodzenie oczami. Przygotuj sobie wskaźnik. Może to być ołówek, pędzelek lub inny tego typu przedmiot. Przechodząc kolejne linijki wskaźnikiem podążaj oczami za tekstem, na który wskazuje. Przyspieszaj wskaźnik. Dzięki temu przyzwyczaisz oczy do szybkiego i równomiernego wodzenia po tekście. Wyeliminujesz efekt regresji, czyli cofania się i fiksacji, czyli zatrzymywania się wzroku.
 6. Wyciszanie fonetyzacji. Wystaw język i zaciśnij szczękę. Zatrzymanie w ten sposób języka wycisza fonetyzację. ( powtarzanie dialogiem wewnętrznym czytanego tekstu ) Za pomocą wzroku możesz przyswajać szybciej informacje niż gdy je wypowiadasz. Opcjonalnie możesz zawinąć język i przycisnąć do podniebienia.
 7. Przyspieszanie. Te ćwiczenia są przeznaczone dla zaawansowanych. Przyspieszasz znacznie wskaźnikiem, tak aby czytać szybciej niż jesteś w stanie rozumieć. Do tego dialogiem wewnętrznym śpiewasz piosenkę. Czytasz w ten sposób przez kilka minut. Nie zwracaj uwagi na zrozumienie w tym momencie. Potem gdy już zwolnisz i wyciszysz myśli będziesz czytał szybciej i z większym zrozumieniem.
 8. Odpoczynek. Rób 1-minutowe przerwy maksymalnie co 25 minut. Wyjrzyj przez okno. Skup wzrok zarówno na odległych jak i bliskich punktach. Gdy czujesz że wzrok lub głowa są zmęczone rób częściej przerwy.
 9. Zakończenie. Przekartkuj ponownie fragment, który przeczytałeś. Zadaj sobie pytanie co już wiesz, czego jeszcze nie wiedziałeś na początku. Daj umysłowi czas na inkubację, czyli ułożenie poznanego materiału w głowie

Wujek Google

October 11th, 2009

Gdy zdarza Ci się czegoś nie wiedzieć…

…to polecam pierwsze kroki kierować do wujka googla. Gdy na kilku pierwszych stronach nie znajdujesz odpowiedzi znajdź osobę, która spotkała się z Twoim problemem. Genialny sposób na wszystko :)

Wpisując w google: “szybka nauka“, “szybkie czytanie” na pierwszych stronach znajdziecie mnóstwo informacji na temat technik zapamiętywania. Jak przygotować się do nauki, jaka dieta jest zalecana, system powtórek itp.

Polecam odwiedzić blogi moich przyjaciół, ponieważ każdy z nas pisze inaczej o nauce.

Na moim blogu będziesz mógł znaleźć informacje, których nie ma na innych serwisach. Nie chcę się bezcelowo powtarzać z tym co jest w internecie za free. Dzięki temu to co piszę będzie dla Ciebie ciekawe.

W download możesz ściągnąć darmowe materiały.

Powstały również darmowe programy multimedialne do nauki szybkiego czytania. Osobiście je polecam. Oprócz googla można ich szukać na chomikuj.pl

Sytuacje szkolne

October 11th, 2009

Zapamiętywanie dat

Za pomocą podstawników cyfrowych (alfabet kodów) opisanych na stronie http://szybkanauka.net/efektywna-nauka z daty tworzymy wyrazy.

17.07.1936 – rozpoczęcie wojny domowej w Hiszpanii.

td , kg, zs, kg, td, pb, m, jc – do kozaka do pomocy.

Wystarczy już tylko połączyć wyobrażenie wojny domowej w Hiszpanii z hasłem: “do kozaka do pomocy”. W ten sposób możesz zaszyfrować sobie każdą datę, ponieważ łatwiej zapamiętać obraz + hasło niż obraz + liczba

Wyobraź sobie wielkie, wściekłe i krzyczące tłumy hiszpanów którzy tłuką się wzajemnie. Jest gorąco, biegają byki, czerwone płachty są rozrywane. Niech obraz tej bitwy w Twojej głowie będzie duży, jasny, kolorowy, z głębią a Ty w środku zamieszania oglądasz walkę. Nagle jedna z walczących stron krzyczy “Kozaka do pomocy!”, “Do kozaka!”. I wtedy przyjeżdża wielki kozak i pomaga walczyć jednemu z hiszpańskich stronnictw.

Wracając do obrazu przypomnisz sobie hasło: “do kozaka do pomocy” i będziesz mógł na klasówce odszyfrować datę. Każda litera która nie jest podstawnikiem może być użyta pomiędzy literami podstawnikami.

Nowe wyrazy

Uczenie się nazwisk, słówek obcojęzycznych, miejscowości, nazw związków chemicznych opiera się na skojarzeniach. Rozbijasz poznawany wyraz na części które przypominają coś co już znasz.

depreter – tynk kamyczkowy

dep – depcz , reter – sweter

Wyobraź sobie, że jesteś ubrany w gruby, ciepły sweter. Nagle zaczynasz się unosić, przechyla Cię i zaczynasz deptać po ścianie. Ściana zrobiona jest z tynku kamyczkowego, mnóstwo malutkich kamieni zalanych betonem. Tak mocno depczesz, że aż bolą Cię stopy i musisz zdjąć sweter i podłożyć go pod nogi.

Norymbergia – miasto w Niemczech, w którym odbyło się sądzenie nazistowskich zbrodniarzy wojennych

norym – nory, bergia – berg ( góry po niemiecku )

Wyobraź sobie hitlerowców, którzy chowają się w górach w Niemczech po norach. Wystawiają tylko czasem głowy z tych nor by sprawdzić czy nikt ich nie szuka. Nory są ciasne, więc idą wyżej w góry żeby się ukryć. Po czasie przylatują do nich śmigłowce, czołgi. Są wyciągani za ucho do sądu. Tam padają oskarżenia i zostają skazani na karę śmierci.

Na powyższym przykładzie widać, że im większą wiedzę posiadasz tym łatwiej uczyć się nowych rzeczy. Do nauki słówek polecam również program supermemo. Za pomocą inteligentnie dobranego systemu powtórek z małym nakładem pracy zapamiętasz dużo słów. Jego stara wersja jest darmowa. Już wiesz gdzie go szukać :)

Schematy

Masz do czynienia z drzewem genealogicznym, budową narządu człowieka, strukturą ONZ itp.

Schematy najłatwiej zapamiętywać na zasadzie map myśli. Malujemy schemat kolorowymi pisakami, dołączamy symbole, opisy, rysunki. Umysł lepiej zapamiętuje własnoręcznie wykonane czynności. Łatwiej zapamiętać obrazy kolorowe niż czarno – białe.

Jeżeli jeszcze masz problemy z zapamiętaniem czegoś, to napisz do mnie. Pomogę Ci :)

UP – TIME

October 11th, 2009

Stan podwyższonej świadomości – skupienie

Kilkanaście osób pisało mi, że ma problemy ze skupieniem.  Ten post jest przede wszystkim dla was :)

W latach sześćdziesiątych, kiedy astronauci wyruszali na Księżyc, dwójka genialnych ludzi, NLP-erów stanęła przed następującym zadaniem. Richard Bandler i John Grinder musieli stworzyć system, dzięki któremu członkowie misji Apollo 11 będą cały czas skoncentrowani. Nie mogli pozwolić sobie na jakąkolwiek pomyłkę, gdyż cała wyprawa byłaby narażona. Tych dwóch gości wymyśliło fenomenalne narzędzie zwane alfabet game. To narzędzie pozwala wejść w stan up-time. To stan, w którym wszystkie Twoje dialogi wewnętrzne są wyciszone, nie analizujesz, nie komentujesz tylko reagujesz. Skupiasz się wyłącznie na zewnętrznych bodźcach, a zmysły są wyostrzone do maksimum. To stan w którym byliśmy w dzieciństwie, uczyliśmy się najszybciej, po prostu chłonęliśmy wiedzę.

Kiedy zdawałem prawo jazdy ostatnio, z powody emocji miałem ogromne problemy ze skupieniem się. Obudziłem się o godzinie 5 rano i nie mogłem później zasnąć, egzamin miałem o 12:30. Jeżeli chodzi o mój stan psychofizyczny była kompletna klapa. Usiadłem do ćwiczenia na ok. pół godziny przed samym egzaminem, czekając aż wyczytają moje nazwisko. Na początku alfabet game kompletnie mi nie wychodziło, po 10 minutach wykonywałem ćwiczenie poprawnie, po 30 robiłem to zupełnie automatycznie z ogromną łatwością. Nigdy wcześniej nie byłem tak skoncentrowany w samochodzie. Dzięki temu ćwiczeniu mnie udało się zdać egzamin. Jest nieporównywalnie pomocne przed każdym czytaniem, nauką, sprawdzianami.

Alphabet-game – plik do ściągnięcia.

1. Wydrukuj powyższy plik i przyklej w widocznym miejscu na ścianie. Stań przed tablicą alfabet game i opuść luźno ręce.

2. Czytając głośno litery alfabetu podnosisz rękę zgodnie z tym co znajduje się poniżej danej litery:


uptime

L – podnieś lewą rękę

P – podnieś prawą rękę

O – podnieś obie ręcę

3. Wykonuj to ćwiczenie kilka minut, najszybciej jak tylko jesteś w stanie. Ręce unoś luźno w bok. Zauważysz różnicę w sposobie postrzegania rzeczywistości :)

4. Dla zaawansowanych, gdy ćwiczenie stanie się za proste:

- z lewą ręką podnosisz prawą nogę, z prawą ręką lewą nogę a przy obu rękach podskakujesz

- czytaj co druga literę i od tyłu

- słuchaj radia, muzyki lub kogoś, kto będzie mówił do Ciebie

- ćwicz z drugą osobą, która będzie dotykała Twoich pleców. W celu dostarczenia jak największej liczby przeszkadzających bodźców.

- pozmieniaj kolejność L, P i O.

Można również ćwiczyć na korzystając jedynie z ekranu komputera. Poniżej dwie stroniczki na których elektroniczny alfabet game.

http://stud.ics.p.lodz.pl/~astasiak/uptime.html

http://www.andrzejhanisz.pl/uptime-alphabet-game?potw=tak

Równie efektywną formą wprowadzania się w stan up-time, lecz nieco trudniejszą, jest żonglerka. Poniżej zamieszczam dwa linki do serwisów, które krok po kroku odkryją przed Tobą techniki żonglerskie.

http://www.zonglerka-opole.cba.pl/1/3%20pilki.htm

http://parkwiedzy.pl/aeh21/gry/zongler/Jungling.htm

Dobrej zabawy!!! :D

Rzecz o motywacji

October 11th, 2009

Jeżeli jeszcze uważasz, że do nauki trzeba mieć dar…

…to w penym sensie masz rację.  Bez wiary w możliwość wynalezienia świecącego materiału Tomasz Edison nie spędziłby 1001 prób na sprawdzaniu czy już działa. Tworzył raz za razem nowe stopy, sprawdzając czy będą się one jarzyły. Że też mu się chciało?! Za każdym razem, gdy nie działało tak jakby chciał mawiał: “odkryłem kolejny materiał, który nie świeci”. Ah to jego poczucie humoru :)

W dzieciństwie po każdym upadku podniosłeś się do góry!

Teraz chodzisz doskonale :)

Wierzyłem, że matematyka jest prosta, że przygotowanie do matury z polskiego to kwestia 1 tygodnia. I zgadnij co?

Osiągamy to w co wierzymy.


Co motywuje Ciebie? Wizja studiów? Imprezy? Przyjaciele? Co mogłoby Ciebie skłonić do nauki? Gdyby porwano całą Twoją rodzinę i osoby, które naprawdę kochasz i których szczęścia pragniesz. W formie okupu zażądaliby od Ciebie jedynie zdania wszystkich przedmiotów na co najmniej 5. Czy wtedy spiąłbyś wszystkie swoje mięśnie niczym biegacz na ostatnim odcinku idący łeb w łeb ze swoim najlepszym rywalem? Tak.

Jedyna różnica pomiędzy “geniuszem” a “głupkiem” polega na wysiłku i woli walki z jaką ten pierwszy rusza do działania.

Chcesz poczuć nieograniczoną motywację,

która kompletnie zaślepi Ci wszystko dookoła? Cała Twoja uwaga skupi się tylko na jednym określonym celu.

Sztuczka jest prosta. Przez 12h wstrzymuj się z korzystaniem z toalety. Zobaczysz jaki wtedy poczujesz ciśnienie na działanie. Będziesz słyszał tylko jeden głos. Nie będzie wewnętrznych negocjacji, ani rozmyślania czy warto. Zniknie świat dookoła. Zapomnisz o bólu, kłótniach, problemach, strachu przed porażką. Obserwuj siebie i swoje odczucia w ostatniej godzinie i zapamiętaj ten stan. Następnym razem gdy będziesz miał przed sobą zadanie, przypomnij sobie to uczucie potrzeby i chęci działania, które pochodziło z najgłębszej Twojej sfery, czyli fizjologii.

Wyobraź sobie, że leżysz na łożu śmierci. Zostało Ci około godziny życia i dokonujesz rachunku sumienia. Które chwile w Twoim życiu były najszczęśliwsze, co dało Ci najwięcej fanu? A co nie miało sensu i wszystkie kłótnie, złości, stresy były głupie? Tak. Odpowiedz sobie na pytanie co jest dla Ciebie ważne. Czy już sobie uświadamiasz że te wszystkie dobre chwilę łączą się z inteligencją, poszukiwaniem prawdy i doświadczenia? Im więcej wiesz tym więcej możesz się nauczyć i być lepszym.

Ja każdego wieczoru sprawdzam o ile jestem lepszy niż ja rano.

Jeżeli jeszcze wydaje Ci się, że coś jest niemożliwe zobacz Nicka Vujicica. Chłopak, który urodził się bez rąk i nóg. Pomimo tego korzysta z przyjemności życia i sam sobie radzi.

To na wypadek, gdyby wydawało Ci się, że nie masz predyspozycji do czegoś. Nie istnieją ani predyspozycje, ani genialne umysły. Istnieją tylko umiejętności.

Zbigniew Wojna

Copyrights © by Zbigniew Wojna 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Tomasz Włoga