Sytuacje szkolne

October 11th, 2009

Zapamiętywanie dat

Za pomocą podstawników cyfrowych (alfabet kodów) opisanych na stronie http://szybkanauka.net/efektywna-nauka z daty tworzymy wyrazy.

17.07.1936 – rozpoczęcie wojny domowej w Hiszpanii.

td , kg, zs, kg, td, pb, m, jc – do kozaka do pomocy.

Wystarczy już tylko połączyć wyobrażenie wojny domowej w Hiszpanii z hasłem: “do kozaka do pomocy”. W ten sposób możesz zaszyfrować sobie każdą datę, ponieważ łatwiej zapamiętać obraz + hasło niż obraz + liczba

Wyobraź sobie wielkie, wściekłe i krzyczące tłumy hiszpanów którzy tłuką się wzajemnie. Jest gorąco, biegają byki, czerwone płachty są rozrywane. Niech obraz tej bitwy w Twojej głowie będzie duży, jasny, kolorowy, z głębią a Ty w środku zamieszania oglądasz walkę. Nagle jedna z walczących stron krzyczy “Kozaka do pomocy!”, “Do kozaka!”. I wtedy przyjeżdża wielki kozak i pomaga walczyć jednemu z hiszpańskich stronnictw.

Wracając do obrazu przypomnisz sobie hasło: “do kozaka do pomocy” i będziesz mógł na klasówce odszyfrować datę. Każda litera która nie jest podstawnikiem może być użyta pomiędzy literami podstawnikami.

Nowe wyrazy

Uczenie się nazwisk, słówek obcojęzycznych, miejscowości, nazw związków chemicznych opiera się na skojarzeniach. Rozbijasz poznawany wyraz na części które przypominają coś co już znasz.

depreter – tynk kamyczkowy

dep – depcz , reter – sweter

Wyobraź sobie, że jesteś ubrany w gruby, ciepły sweter. Nagle zaczynasz się unosić, przechyla Cię i zaczynasz deptać po ścianie. Ściana zrobiona jest z tynku kamyczkowego, mnóstwo malutkich kamieni zalanych betonem. Tak mocno depczesz, że aż bolą Cię stopy i musisz zdjąć sweter i podłożyć go pod nogi.

Norymbergia – miasto w Niemczech, w którym odbyło się sądzenie nazistowskich zbrodniarzy wojennych

norym – nory, bergia – berg ( góry po niemiecku )

Wyobraź sobie hitlerowców, którzy chowają się w górach w Niemczech po norach. Wystawiają tylko czasem głowy z tych nor by sprawdzić czy nikt ich nie szuka. Nory są ciasne, więc idą wyżej w góry żeby się ukryć. Po czasie przylatują do nich śmigłowce, czołgi. Są wyciągani za ucho do sądu. Tam padają oskarżenia i zostają skazani na karę śmierci.

Na powyższym przykładzie widać, że im większą wiedzę posiadasz tym łatwiej uczyć się nowych rzeczy. Do nauki słówek polecam również program supermemo. Za pomocą inteligentnie dobranego systemu powtórek z małym nakładem pracy zapamiętasz dużo słów. Jego stara wersja jest darmowa. Już wiesz gdzie go szukać :)

Schematy

Masz do czynienia z drzewem genealogicznym, budową narządu człowieka, strukturą ONZ itp.

Schematy najłatwiej zapamiętywać na zasadzie map myśli. Malujemy schemat kolorowymi pisakami, dołączamy symbole, opisy, rysunki. Umysł lepiej zapamiętuje własnoręcznie wykonane czynności. Łatwiej zapamiętać obrazy kolorowe niż czarno – białe.

Jeżeli jeszcze masz problemy z zapamiętaniem czegoś, to napisz do mnie. Pomogę Ci :)

Copyrights © by Zbigniew Wojna 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Tomasz Włoga