Języki obce – strategie

September 13th, 2010

W okolicach kwietnia bieżącego roku wraz z moim przyjacielem postanowiliśmy pojechać do Hiszpanii. Ku naszej przygodzie stanęła tylko jedna przeszkoda – język hiszpański. Znaliśmy jedynie słówko “adios” co oznaczy “do widzenia”. Miałem kilkanaście godzin na nauczenie się podstaw języka i pierwsze godziny poświęciłem na znalezieniu najefektywniejszych metod do hiszpańskiego. Oto strategie do nauki języków obcych, które poznałem.

• metody oparte o konwersację:

• kursy stacjonarne z angielskiego
      • metoda callana
      • metoda direct english
      • metoda avalon
    • kursy na płytach z angielskiego na inne języki
      • michael thomas method
      • pimsleur method

Uważam tę metodą za najefektywniejszą ze wszystkich. A zwłaszcza w początkowej fazie poznawania języka. Polega na zadawaniu bardzo szybko dużej liczby pytań, przez co przyzwyczajamy umysł do automatycznej konwersacji. Gramatykę poznajemy w przykładach, co daje efekt podobny do naturalnej nauki języka przez małe dziecko. Jeżeli opanowaliśmy język angielski, to poznawanie kolejnych języków jest tylko kwestią przyjemnie spędzonego czasu. Wszystkie te kursy można znaleźć w sieci.

• regularne powtarzanie

• Anki – darmowe, Supermemo, Mnemosyme
    • 1000 najważniejszych słów

Metoda opiera się na regularnym powtarzaniu słówek przy specjalnie dobranym systemie powtórek. Sami oceniamy się na ile znamy dane słówko, a następnie program umieszcza w przyszłości daty kolejnych powtórek w zależności od tego jak dobrze się oceniliśmy. Uważam te programy za nieodłączne przy poznawaniu języka na zaawansowanym poziomie, gdy znamy już gramatykę, jesteśmy osłuchani i chcemy poznać zaawansowane zwroty, wyrażenia i słownictwo. Niektóre systemy pozwalają nam poznawać wyrazy w kolejności najczęściej występujących w języku.

• nauka w relaksie

• metoda sita
    • metoda łazanowa (superlearning, metoda sugestopedyczna)

Zakładamy ciemne okulary na oczy, w tle leci relaksacyjna muzyka. Słychać lektora mówiącego w obcym języku i zaraz po tym tłumaczenie jego mowy lub pojedynczych słów. Mnie te metody nie przypadły do gustu. Oczywiste jest, że niezależnie czego się uczymy, uczymy się efektywniej gdy jesteśmy zrelaksowani. Lepiej puścić muzykę relaksacyjną i korzystać np. z Supermemo.

Te metody bazują głównie na technikach pamięciowych. Uważam, że lepiej używać tych technik ucząc się na bazie konwersacji i regularnego powtarzania. Natomiast zawsze, gdy wkuwamy na pamięć, to warto korzystać z metod stosowanych przy szybkiej nauce.

Copyrights © by Zbigniew Wojna 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone.