Zwiększ tempo

October 11th, 2009

Nie chcę Cię podpuszczać…

…ale od jednego artykułu nie uda Ci się przyspieszyć swojego tempa czytania.

Byłbyś wtedy lepszy ode mnie. Mnie po pierwszych artykułach nie udało się. Nie zastosowałem wskazówek i nie wziąłem od razu książki do ręki żeby je sprawdzić.

Czy wiesz jaki jest obecny rekord Polski?
Kamila Kornet z Warszawy czyta z prędkością 46 482 słów na minutę!

A skoro udało się jednej osobie to znaczy, że Ty też możesz nauczyć się tego. Kwestia czasu :)

Wypisałem tutaj w proceduralny sposób czynności, które wykonuję podczas czytania książki. Są opisane zwięźle i prosto, abyś zapamiętał jak najszybciej. Przetestuj i sprawdź czy czytasz szybciej. Jeżeli tak to wykonuj je do końca życia podczas czytania. Zaoszczędzisz dzięki nim swój cenny czas.

  1. Przygotowanie. Wycisz telefon, wyłącz gadugadu, po to by Twoja uwaga była całkowicie skierowana ku książce. Ja puszczam sobie do tego wszystkiego muzykę klasyczną, która uspokaja i skupia umysł. Polecam siedzenia twarde, tułów w pozycji pochylonej do przodu.
  2. Rozgrzanie umysłu. Wykonaj 2-3 minutowe ćwiczenie synchronizujące półkule mózgowe ( żonglowanie piłeczkami, alfabet game, metoda dennisona itp ).
  3. Rozgrzewka oczu. Zakreślaj minutę koła, minutę ósemki. Wykonaj kilka spojrzeń w dal i z powrotem na nos. Jak najszybciej przeskocz kilka razy góra – dół, lewo – prawo. Metoda Bates’a.
  4. Poznanie książki. Zobacz jak poukładane są rozdziały, czy są ilustracje, jaka jest czcionka. Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz wiedzieć dzięki książce, jak jest cel Twojego czytania. Dzięki niemu nastawisz swoją świadomość i podświadomość na konkretny efekt.
  5. Wodzenie oczami. Przygotuj sobie wskaźnik. Może to być ołówek, pędzelek lub inny tego typu przedmiot. Przechodząc kolejne linijki wskaźnikiem podążaj oczami za tekstem, na który wskazuje. Przyspieszaj wskaźnik. Dzięki temu przyzwyczaisz oczy do szybkiego i równomiernego wodzenia po tekście. Wyeliminujesz efekt regresji, czyli cofania się i fiksacji, czyli zatrzymywania się wzroku.
  6. Wyciszanie fonetyzacji. Wystaw język i zaciśnij szczękę. Zatrzymanie w ten sposób języka wycisza fonetyzację. ( powtarzanie dialogiem wewnętrznym czytanego tekstu ) Za pomocą wzroku możesz przyswajać szybciej informacje niż gdy je wypowiadasz. Opcjonalnie możesz zawinąć język i przycisnąć do podniebienia.
  7. Przyspieszanie. Te ćwiczenia są przeznaczone dla zaawansowanych. Przyspieszasz znacznie wskaźnikiem, tak aby czytać szybciej niż jesteś w stanie rozumieć. Do tego dialogiem wewnętrznym śpiewasz piosenkę. Czytasz w ten sposób przez kilka minut. Nie zwracaj uwagi na zrozumienie w tym momencie. Potem gdy już zwolnisz i wyciszysz myśli będziesz czytał szybciej i z większym zrozumieniem.
  8. Odpoczynek. Rób 1-minutowe przerwy maksymalnie co 25 minut. Wyjrzyj przez okno. Skup wzrok zarówno na odległych jak i bliskich punktach. Gdy czujesz że wzrok lub głowa są zmęczone rób częściej przerwy.
  9. Zakończenie. Przekartkuj ponownie fragment, który przeczytałeś. Zadaj sobie pytanie co już wiesz, czego jeszcze nie wiedziałeś na początku. Daj umysłowi czas na inkubację, czyli ułożenie poznanego materiału w głowie

Copyrights © by Zbigniew Wojna 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Tomasz Włoga