Do spisu tresci

Zadanie laboratoryjne


Obecnie stosowany algorytm przydziału i-węzłów plikom zwiększa prawdopodobieństwo tego, że i-węzły plików(nie będących katalogami) z tego samego katalogu leżą w tej samej grupie bloków. Nie ma wątpliwości, że bardzo pożądanym zjawiskiem jest, by bloki dyskowe pliku leżały możliwie jak najbliżej siebie. Jak wiadomo algorytm przydziału bloków dyskowych stara się w pierwszej kolejności przydzielać bloki dyskowe w grupie, w której znajduje się i-węzeł pliku. W przypadku, gdy w katalogu znajduje się bardzo dużo plików jest mało prawdopodobnym by bloki dyskowe wszystkich plików zmieściły się w jednej grupie bloków, ponieważ algorytm przydziału bloków dyskowych będzie próbował przydzielić bloki wszystkich plików w tej samie grupie bloków.

Zadanie polega na zmodyfikowaniu algorytmu przydziału i-węzłów plikom. Proponuje zmodyfikować algorytm przydziału i-węzłów tak by, nie przydzielać plikom i-węzła w grupie, w której znajduje się katalog pliku, natomiast przydzielać je w grupie, w której znajduje się najwięcej wolnych i-węzłów(analogicznie jak w przypadku gdy przydzielamy i-węzeł katalogowi).

Powyższa modyfikacja obniży prawd. tego, że pliki tego samego katalogu będą leżeć blisko siebie, natomiast spowoduje, że bloki dyskowe pliku będą leżeć w tej samej grupie bloków.

Należy również napisać program testowy, który odczytywałby mapy zajętości bloków dyskowych i generował statystyki (np. procent plików, których bloki dyskowe leżą w tej samej grupie bloków itp.)


Przygotował Adam Hlebowicz