Funkcja chmod nalezy do funkcji obslugujacych i-wezly. Umozliwia ona zmiane trybu dostepu do pliku . Nie mozna jej jednak uzyc do zmiany rodzaju pliku. Obowiazujacy identyfikator uzytkownika procesu wywolujacego te funkcje musi byc rowny identyfikatorowi wlasciciela pliku lub procesem wywolujacym musi byc nadzorca systemu.
Ponizej jest przedstawione znaczenie bitow slowa dostepu do pliku zapisanego w i-wezle na polu mode.
bit setuid - bit nadawania efektywnego identyfikatora uzytkownika dla procesu wykonujacego plik,
bit setgid - bit nadawania efektywnego identyfikatora grupy dla procesu wykonujacego plik
bit przyklejania - gdy 1, to w pamieci zostaje kopia pliku po jego wykonaniu
typ pliku (4 bity z lewej, osemkowo):
struct iattr {
unsigned int ia_valid; /* bity mowia, co chcemy zmienic */
umode_t ia_mode; /* nowy tryb dostepu dla i-wezla */
uid_t ia_uid; /* nowy uid */
gid_t ia_gid; /* nowy gid */
... (i inne, np. czas dostepu i modyfikacji i-wezla)
};
Ta struktura sluzy do wymiany atrybutow i-wezla miedzy funkcjami wirtualnego (np. chmod), a konkretnego file-systemu (np. inode_change_ok).
W Linuxie pewne pliki moga miec szczegolne wlasciwosci, o ktorych mowi pole inode->flags. Naleza do nich:
immutable - nikt nie dostaje do niego prawa do pisania, moga byc tylko czytane
chmod
:DEFINICJA: int chmod (const char *filename, mode_t mode);
WYNIK: blad lub 0
errno=EPERM(nie mozna zmienic praw dostepu wlasciciela lub grupy z powodu nie spelnienia ktoregokolwiek z warunkow opisanych ponizej w fukcji inode_change_ok)
Implementacja funkcji:
{ Przeksztalc nazwe sciezkowa pliku w i-wezel; Jesli system plikow jest zamontowany tylko do czytania lub i-wezel jest immutable lub append-only, to: zwolnij i wezel (pobrany w namei) - funkcja iput - i wyjdz; Jesli mode=-1, to ustaw mode na stary inode->mode Wez cztery bity z lewej (oznaczajace typ pliku) ze starego slowa praw dostepu z i-wezla a reszte bitow z argumentu mode. Nowo uformowane slowo wpisz na pole iattr->ia_mode Na polu iattr->a_valid ustaw bity mowiace, ze chcemy zmienic tryb dostepu i czas ostatniej modyfikacji i-wezla Zaznacz w i-wezle ze jest brudny(inode->i_dirt) Ustaw czas ostatniej modyfikacji i-wezla (iattr->ia_ctime) na obecny Sprawdz czy mozna zmienic prawa wykonujac funkcje inode_change_ok Jesli inode_change_ok nie zwrocila bledu to zmien i-wezel (wykonujemy procedure inode_setattr) Zwolnij i-wezel (iput) pobrany w namei Zwroc blad z inode_change_ok }/*koniec chmod*/
inode_change_ok
:DEFINICJA: int inode_change_ok (inode *inode, struct iattr *iattr);
WYNIK: 0 lub blad
errno=EPERM(nie mozna zmienic praw, uzytkownika lub grupy)
Opis algorytmu:
{ Zerowa zasada: superuser dla systemu plikow moze wszystko! Jest tak, gdy fsuid procesu (efektywny identyfikator uzytkownika dla systemu plikow) jest rowny 0. Pozostale zasady: (o tym, co chcemy zmieniac mowi pole iattr->ia_valid) Jesli chcesz zmienic: uid pliku - musisz zmieniac wlasciciela swojego pliku na siebie (nie mozna plikow komus oddawac, jesli nie jest superuserem) grupe (gid) dla pliku, musisz nalezec do grupy docelowej (nie musisz byc wlascicielem) lub zmieniac na grupe dotychczasowa. slowo dostepu, musisz byc wlascicielem. Uwaga: jesli nie nalezysz do grupy, na ktora chcesz zmienic, to bit setgid zostanie wyzerowany. Stanie sie tak rowniez, gdy nie chcesz zmieniac grupy (ale chcesz prawa dostepu) i nie nalezysz do dotychczasowej grupy pliku. czas modyfikacji pliku (mtime) lub dostepu do pliku (atime), musisz posiadac ten plik. }/*koniec inode_change_ok*/