Extended 2rd Filestytem (ext2) |
Struktura fizyczna |
Superblok |
Deskryptory grupy |
Bitmapy |
I-węzły |
Katalogi |
Struktura fizyczna
W systemie Ext2 partycja podzielona jest na wiele grup bloków
odpowiadających grupom cylindrów w FFS z BSD.
Każda grupa bloków zawiera nadmiarową kopie najważniejszych informacji kontrolnych systemu plikow:
Użycie grup bloków jest bardzo korzystne z punktu widzenia niezawodności. Superblok
Superblok zawiera wszystkie informacje o konfiguracji systemu plików. Deskryptory grupyW każdej grupie po bloku specjalnym znajdują sie deskryptory grupy bloków które udostępniaja informacje o grupach bloków. Każda grupa opisana jest przez 32 bitowy deskryptor. Zawiera on numery bloków w bitmapie struktury i-wezłów, bitmapę bloku oraz tablicę struktur i-węzlów. Liczbe wolnych struktur i-wezłów oraz bloków i liczbę katalogów w tej grupie bloków. Bitmapy
System plików ext2 używa bitmap do śledzenia przydzielonych bloków oraz i-wezłów.
Wszystkie bitmapy mają rozmiar jednego bloku. Przez to rozmiar grupy bloków ograniczony jest do 8192 bloków po 1024 bajty.
Bitmapa bloków opisuje bloki danej grupy, od pierwszego do ostatniego.
Aby uzyskać dostęp do bitu konkretnego bloku, najpierw należy sprawdzić, do której grupy należy blok, a nastepnie wyszukać jego bit w bitmapie bloków zawartej w tej grupie. I-węzłyI-węzęl to podstawowe pojecie systemu plików ext2. Każdy obiekt w systemie plików jest reprezentowany przez i-węzeł. Struktura i-węzła zawiera wskazniki do bloków systemu plików, ktore przechowuja dane obiektu oraz wszystkie jego metadane z wyjatkiem nazwy. I-węzły każdej grupy bloków sa przechowywane w tablicy i-węzłów wraz z bitmapą, dzięki której system śledzi zajęte i wolne i-węzły. Wskazniki do bloków danych, które opisuje i-węzeł. Pierwszych 12 wskazników odwołuje się do fizycznych bloków zawierających dane opisane przez i-węzeł, a ostatnie trzy określają coraz wieksze poziomy pośredniości. Wskaznik pośredni pierwszego poziomu wskazuje na blok zawierajacy wskazniki do bloków zawierajacych dane przechowywane w danym i-węzle. Wskaznik posredni drugiego poziomu wskazuje na blok zawierajacy wskazniki pierwszego poziomu, a wskaznik trzeciego poziomu wskazuje na blok zawierajacy wskazniki drugiego poziomu. Katalogi
Katalog jest obiektem systemu plików i ma własny i-węzeł, tak samo jak plik. Jest to specjalnie sformatowany plik z rekordami, które wiażą nazwy z numerami i-węzłów.
Katalogi to specjalne pliki, ktore tworzą ścieżki dostępu do plików na dysku. Trzeba podkreslić, ze i-węzęł moze mieć wiele ścieżek dostępu. Ponieważ katalogi są niezwykle istotną czescią systemów plików, mają specyficzną strukture.
Plik katalogowy to lista wpisów o nastepującym formacie: |