Powrót do strony głównej

Wstęp

Co jest UML

UML (User Mode Linux) to program, który umożliwia uruchomienie Linux'a pod Linuxem. Daje to użytkownikowi bardzo duże możliwości. Może robić ze swoim nowym systemem co tylko zechce, bez obaw że uszkodzi system macierzysty. UML jest bowiem tylko jednym z procesów Systemu macierzystego (uruchamianym przez dowolnego użytkownika). Nie operuje bezpośrednio na sprzęcie (tak jak zwykłe jądro), ale na funkcjach systemowych udostępnionych przez jądro.

Możliwe jest uruchomienie wielu wirtualnych komputerów na jednym hoście. Mogą one działać zupełnie osobno, lub w sieci. Zawsze są jednak odizolowane od systemu macierzystego.

Na rynku jest wiele podobnych produktów (darmowych i komercyjnych). Istnieją programy emulujące Linux'a pod Windowsem, Windowsa pod Linuxem, Linuxa pod Linuxem itp.

Projekt powstał w 2000 roku i jest ciągle rozwijany. Autorem jest Jeff Dike.

Czym wyróżnia się UML?

Charakterystyczne cechy UML-a, odróżniające go od innych tego typu projektów, to m.in:
duża szybkość
UML jest uruchamiany tak jak każda inna aplikacja na hoście. Dzięki temu działa dużo szybciej niż konkurencyjne projekty. Programy uruchamiane pod UML - em działają co najwyżej 20% wolniej niż uruchamiane bezpośrednio na hoście.


elastyczność
UML - a można przekształcić w bibliotekę współdzieloną przez inne programy


dojrzałość
UML jest rozwijany i udoskonalany od 1999 roku. Ciągle powstają łaty na nowe wersje jądra Linuxa.


dostępność kodu
UML jest dostępny na licencji GPL (jako cześć jądra Linuxa)

Gdzie znajduje się UML?

W normalnym systemie możemy wyróżnić następujące warstwy:



Gdzie w tej hierarchii znajduje się UML?
Jak już wspomniałem, UML jest tylko zwykłym procesem, więc znajduje się w najwyższej warstwie. Jednak z punktu widzenia procesów działających pod UML-em, jest zwykłym jądrem.


Zastosowania UML

Do czego można użyć UML? Oto niektóre z jego zastosowań: