CZEGO WINE NIE POTRAFI

 

Techniczne problemy podczas korzystania z Wine:

  1. Brakujące DLL:

    Jest to prawdopodobnie najczęstszy problem: wiele instalacji się nie udaje z powodu brakujących DLL. Należy wówczas używać debugera w celu zorientowania się czego brakuje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie oryginalnego Windowsa w celu przeprowadzenia na nim instalacji i w ten sposób sprawdzenia czego brakuje. Jednak takie rozwiązanie pozbawia Wine'a podstawowej zalety.

     

  2. Problemy związane z wersjami DLL:

    Cześć instalatorów sprawdza obecność pewnych systemowych DLLów zanim zacznie działać. Wine rozwiązuje ten problem tworząc fałszywe DLL żeby usatysfakcjonować instalator. Jednak cześć z instalatorów idzie dalej i przegląda wnętrze DLL żeby sprawdzić ich wersje. To zbyt duże wymaganie jak na fałszywy DLL więc w tym przypadku instalacja najczęściej kończy się niepowodzeniem.

     

  3. Kolejność wczytywania DLL:

    Wine posiada implementacje dla wielu DLL ale może także używać oryginalnych Windowsowych DLL jeśli takie są dostępne. Gdy mamy dostęp do obu powstaje pytanie które użyć. Oczywistym wyborem wydaje się oryginalny DLL, ale w praktyce może on posiadać wiele dowiązań, które nie jesteśmy w stanie zaspokoić. Jedyny sposób żeby rozstrzygnąć który wybór jest właściwszy to próbowanie różnych możliwości połączone z debugowaniem

     

  4. Funkcje wewnątrz DLL:

    Ponieważ Wine nie implementuje całą funkcjonalność Windowsowych odpowiedników, aplikacja może na tym ucierpieć poprzez błędne wywoływania funkcji. Skoro DLL są ładowane dynamicznie nie ma możliwości przewidzenia takiej sytuacji. Jest to dosyć złożony problem i co prawda pewne rozwiązania istnieją ale tak naprawdę wszystko zależy od kodu jaki został napisany dla tej aplikacji.

     

Problemy związane z początkującymi użytkownikami:

  1. Linia poleceń

    Jak większość aplikacji pod Linuksem Wine musi być zainstalowany w linii poleceń. Użytkownik musi z niej korzystać przy wywoływaniu aplikacji pod Wine (np. uruchomienie Internet Explorera wymaga wpisania wine IEXPLORE.EXE). O ile zaawansowanych użytkowników to nie dotyczy, nowicjuszom może to sprawić wiele problemów.

     

  2. Konfiguracja:

    Takie rzeczy jak ręczne montowanie CD-ROM i innych urządzeń również może być utrudnieniem dla laików.

     

  3. Odkrywanie ukrytych plików:

    Jeśli CR-ROM nie był podmontowany z specjalną opcją unhide, wówczas cześć plików na płytce instalacyjnej może nie zostać wykryta powodując niepowodzenie przy instalacji.

     

  4. Dodatkowe kroki instalacyjne:

    Instalacje w Wine nie są standardowe i wymagają kilku dodatkowych kroków co stanowi spore utrudnienie dla niezaawansowanego użytkownika.

Istnieją komercyjne odpowiedniki Wine, które rozwiązują te problemy (np. CodeWeavers).

Jak Wine robi to, co robi?

spis tresci

Instalacja.