Previous Up

Next


VMware

 

Opis

Jest to typowe oprogramowanie tworzące wirtualny komputer. Zostało napisane w 1999r przez firmę VMware. Obecnie jest gotowa wersja VMware Workstation 5.0 beta. Pakiet ten pozwala na łatwe utworzenie jednej lub kilku "maszyn wirtualnych", czy też gości, wewnątrz waszego systemu Windows lub Linux. Systemy te pozwalają nam robić wszystko na co mamy ochotę, jak na przykład na eksperymentowanie z systemami operacyjnymi znajdującymi się w fazie alfa lub beta, czy też niestabilnymi wersjami oprogramowania, bez ryzyka uszkodzenia głównego systemu operacyjnego.

 Dzięki rozbudowanym opcjom możemy tworzyć wirtualne sieci komputerowe na jednej fizycznej maszynie, a potem testować na niej poszczególne jej elementy. Dzięki temu, że całe dyski naszego wirtualnego komputera są zapisywane w jednym pliku możemy je łatwo archiwizować i przenosić na inne komputery.

VMware udostępnia nam cały sprzęt jaki mamy na naszej maszynie macierzystej, możemy również utworzyć dodatkowe partycje lub urządzenia których naprawdę nie mamy. Rozbudowana forma definiowania ustawień maszyny wirtualnej sprawia, że każda z nich może zaistnieć jako oddzielny komputer łącznie z własnym IP. Ogólnie wszystkie urządzenia wejścia/wyjścia używają Hosted Virtual Machine Architecture. Jest to mechanizm który zapewnia, że wirtualne maszyny pracują z fizycznymi urządzeniami z prędkością porównywalną do hosta.

 Każdy z liczących się programów wirtualizujących udostępnia te same funkcje:

Przeznaczenie

Osobami, które najlepiej wykorzystają VMware Workstation są programiści: możliwe jest stworzenie kilku wcześniej skonfigurowanych platform, co pozwala na szybkie testy w wielu środowiskach. Twórcy aplikacji działających pod wieloma platformami będą w stanie testować je na niemal wszystkich systemach Windows, Linux, Unix, a także innych. Przyda się to studentom naszego wydziały którzy piszą zadania na Systemy Operacyjne a nie mają/nie chcą przeznaczać oddzielnej partycji na Linuxa/Windowsa.

Kolejny scenariusz: nasz komputer testowy znajduje się w sieci lokalnej, ale odpowiada z dużym opóźnieniem, co sprawia, że tracimy mnóstwo czasu. Instalacja środowiska testowego na maszynie wirtualnej wewnątrz naszego komputera PC przyspieszy połączenie i pozwoli na pracę oraz testy w czasie rzeczywistym

Wymagania systemowe i kompatybilność

Problem polega na tym, że każdy wirtualny komputer potrzebuje tyle zasobów ile zainstalowany na nim system operacyjny, dlatego minimalne wymaganie trzeba traktować z przymrużeniem oka, zwłaszcza jeśli chodzi o pamięć RAM. Ja za minimum przyjąłbym 256-512 MB. Inaczej nasz komputer host staje się tak wolny, że nie da sie na nim "normalnie" pracować.

Źródła :

http://tomshardware.pl/howto/20040305/


 Previous Up

Next