Przegląd dystrybucji
Red Hat
Jest punktem wyjścia największej ilości dystrybucji
Na jego bazie powstały takie dystrybucje jak:
- Red Hat Enterprise Linux - główna dystrybucja Red Hata, komerycjna.
- Fedora Core - projekt rozwijany przez Red Hata i Fedora Community jako darmowy linux sygnowany przez Red Hat - dystrybucja potężna, starający się łączyć stabilność z łatwością konfiguracji i obsługi
- Mandrake/Mandriva - linux z założenia prosty w obsłudze, stawiający na interfejs (jako jeden z pierwszych oferował graficzny interfejs instalatora)
- CentOs - dystrybucja stanowiącą darmową wersję Red Hat Enterprise Linux; nie jest prowadzona przez Red Hata
Red Hat od początku był Linuksem, na którym próbowana zarabiać (wydawany jest przez firmę, a nie grupę ludzi). Normalnego wydaniu towarzyszyły wydanie "pudełkowe", płatne, ale z supportem.
Sam Red Hat jako taki nie jest już rozwijany. Przekształcił się na wersję w pełni komercyjną (RHEL) i wolną (Fedora Core).
Wspiera zarówno GNOME jak i KDE.
Większość dystrybucji pozwala na zainstalowanie zarówno GNOME jak i KDE. Standardowo instalator sugeruje jednak instalowanie GNOME i to on jest uznawany za podstawowe środowisko graficzne Red Hata.
Bardzo łatwy w konfiguracji.
Red Hat jako pierwszy rozpoczął wprowadzenie do swojej dystrybucji mechanizmów ułatwiających konfigurowanie systemu, również przez użytkowników słabiej znających środowisko (bardzo wcześnie wprowadził, mocno krytykowanego, LinuxConfa posiadającego nawet interfejs WWW, co było ogromną nowością).
W obecnych wersjach prawie wszystkie konfiguracje mogą zostać zmienione poprzez proste w obsłudze nakładki (np. konfiguracja sieci poprzez system-config-network). Większość z nich posiada interfejs graficzny.
Oparty na RPM
- RPM jest systemem opracowanym przez Red Hat na potrzeby swojej dystrybucji. Początkowo nazywał się Red Hat Package Manager.
- Wszystkie części składowe systemu instalowane są jako pakiety RPM.
- W dużej mierze to RPMy i ich popularność zdecydowały o tym, że Red Hat zdołał przetrwać wszystkie zmiany na rynku dystrybucji Linuksa.
Stawia na nowinki techniczne
- Pakiety z nowymi programami szybko znajdują się w dystrybucji.
- Nie posiada w ogóle pakietów z jądrem 2.4.x
- Stosunkowo częste i regularne (co jest rzadkością) wydania.