Virtual PC
Virtual PC jest produktem Microsoftu. Od lipca 2006 Microsoft udostępnił Virtual PC 2004 za darmo (jest do pobrania ze strony). Wprowadził natomiast na rynek Virtul PC 2007 - na razie wersję beta. Różni się ona przede wszystkim tym, że obsługuje (jako host i jako gość) Windows Vista.
Główne cechy Virtual PC
- Virtual PC zasadami działania jest podobny do VMWare Workstation. Jednak jest on dostępny tylko dla hosta będącego systemem Windows. Systemy operacyjne, które można pod nim uruchamiać także należą do rodziny Microsoftu. Jest jednak możliwość uruchomienie innych SO. W tym wypadku, Microsoft nie daje gwarancji, że będą one działać poprawnie i wystarczająco szybko (problem pojawia się m.in. z interfacem graficznym). Istnieje nieoficjalna strona, na której podano, jakie SO można uruchamiać pod Virtual PC 2004 (http://vpc.visualwin.com)
- Szybkość działania SO gości jest porównywalna z szybkością ich działanie bez maszyny wirtualnej. Jest to spowodowane zastosowanymi rozwiązaniami omówionymi w sekcji Podstawy działania).
- Obsługuje 4 rodzaje dysków twardych:
- wirtualny dysk twardy z możliwością dynamicznego powiększania się (w rzeczywistości jest to jeden plik, który jest umieszczony na fizycznym dysku twardym użytkownika)
- wirtualny dysk twardy o ustalonej maksymalnej wielkości (zajmuje on mniej więcej taką samą wielkość na fizycznym dysku twardym i zadeklarowany nie zmienia swej wielkości)
- "połączony" wirtualny dysk twardy - to jest wirtualny dysk, które jest podłączony bezpośrednio do fizycznego dysku twardego (odnośnik do niego).
- "różnicowy" dysk witualny - zapamiętuje zmiany między obecnym stanem a danym dyskiem wirtualnym
- Możliwość pracowania na jednym dysku wirtualnym w tym samym czasie przez różne maszyny wirtualne - wtedy Virtual PC zachowuje zmiany dokonane przez każdego użytkownika w lokalnym pliku
- Sieć:
- a.możliwość stworzenia sieci, w której każda maszyna wirtualna jest osobną jednostką - mogą między sobą (a również z SO goszczącym) komunikować się
- b.NAT - Virtual PC daje możliwość uzyskania dynamicznego IP (wszystkie maszyny wirtualne dostają to samo IP) przy połączeniu z siecią internetową
- Virtual Machine Additions - odpowiednik VMWare Tools. Instaluje się go odpowiednio na każdej wirtualnej maszynie. Umożliwia dodatkowe funkcjonalności, jak możliwość współdzielenia folderów, możliwość kopiuj/wklej, drag & drop, synchronizację czasową.
- możliwość zapamiętania stanu maszyny wirtualnej (snapshot)
Podstawy działania
Virtual PC, analogicznie do VMWare Workstation, stwarza iluzję dla obsługiwanego systemu operacyjnego, że działa on jedyny na udostępnionym sprzęcie. Przy tym część sprzętu jest emulowana, a część wirtualizowana. Emuluje hardware przez software takie urządzenia jak: kontroler przerwań, kontroler DMA, IDE/ATA, kontroler wejścia/wyjścia, klawiatury, pamięci itd. Jednocześnie wykorzystuje goszczący SO do interakcji z jakimkolwiek urządzeniem zewnętrznym i czytnikiem CD, dyskietek, myszki, klawiatury.
Instalacja
Instalacja Virtual PC jest prosta i analogiczna do VMware Workstation.
Po zakończonej instalacji możemy przejść do tworzenia nowych maszyn wirtualnych (File > New Virtual Machine Wizard).
Wszystkie opcje do sterowania Virtual PC znajdują się w File > Options:
Natomiast ustawienia maszyny wirtualnej można zmieniać, gdy po wybraniu odpowiedniej maszyny wirtualnej, wejdziemy do Settings (niektóre z nich są możliwe do zmiany tylko wtedy, gdy maszyna wirtualna pracuje).