VMware Server


Produkt ten pozwala tworzyć wirtualne maszyny i odpowiednio nimi zarządzać. Jest to kontynuacja VMware GSX Server. Nowa wersja jest kompatybilna ze starą (możliwe jest otwieranie, uruchamianie i zarządzanie maszynami wirtualnymi utworzonymi na VMware GSX Server). Interfejs użytkownika i większość funkcjonalności związanych z tworzeniem, uruchamianiem i zarządzaniem jest bardzo podobna do VMware Workstation.






Porównanie VMware Server i VMware Workstation


Porównanie tych dwóch produktów tej samej firmy jest dosyć trudne, ze względu na to, że do tej pory VMware nie udostępnił oficjalnego dokumentu specyfikującego różnice pomiędzy nimi. Zrozumienie różnic jest jednak dość istotne. W swoich stwierdzeniach dotyczących tego zagadnienia będę głównie opierał się na opiniach użytkowników umieszczonych na forum VMware: http://www.vmware.com/community/index.jspa, jak również na opiniach z innych licznych forów i własnych spostrzeżeniach. Zasadnicze różnice między VMware Server a VMware Workstation to:

  1. Workstation jest programem user-mode. Oznacza to że działa tylko wtedy gdy użytkownik jest zalogowany na "host OS". W momencie wylogowania wirtualne maszyny przestają działać. VMware Server jest serwisem działającym niezależnie od zalogowanych użytkowników. Użytkownik chcąc skorzystać z wirtualnej maszyny może się podłączyć do serwera za pomocą GUI (Graphical User Interface - w tym przypadku jego rolę najczęściej pełni VMware Server Console). Po opuszczeniu GUI, Virtual Server wraz z uruchomionymi maszynami będą dalej działały. Na przykład na poniższym zdjęciu widoczne jest jak do jednego działającego systemu (Debian) na Virtual Server mamy dostęp przez dwa interfejsy. Zmiany i akcje dokonane na pierwszej konsoli widoczne są także na drugiej. Zamknięcie jednej z konsol nie będzie miało wpływu na działanie wirtualnej maszyny.





    Można połączyć się z Virtual Serverem z innych komputerów. Należy wtedy po uruchomieniu VMware Server Console wybrać opcję: remote host, wpisać odpowiednią nazwę gospodarza, nazwę użytkownika i hasło.





    Workstation jest lepsze do testowania aplikacji. Nie jest wskazane (jest to nawet zabronione w licencii) uruchamianie serwerów (np. webowych) pod Workstation. Nie nadaje się ono także do pracowania na aplikacjach które wymagają bycia uruchomionymi przez długi okres czasu. Do takich celów lepiej jest używać VMware Server. Z opinii użytkowników wynika, że Workstation jest lepsze do testowania, podczas gdy Server do rzeczywistej pracy.

  2. Zarówno Workstation jak i Server umożliwiają robienie Snapshotów. Generalnie pomysł polega na tym że tworzony jest obraz wirtualnej maszyny (zachowywany jest jej aktualny stan, do którego możemy w każdej chwili powrócić). W przypadku VMware Workstation proces przywracania zachowanego stanu (revert to snapshot) jest szybszy. Jest to kolejna cecha przemawiająca za stosowaniem raczej Workstation niż Servera do testowania oprogramowania.

  3. VMware Server jest wolniejszy (zwłaszcza jeżeli chodzi o dostęp do wirtualnego dysku).

  4. VMware Server nie wspiera urządzeń dźwięku. Prawdopodobną przyczynę stanowi fakt iż Server używa client/server display architecture. Obsługa dźwięku powodowałaby problemy (chociażby związane z przepustowością łącza). Workstation lepiej sprawdza się w korzystaniu z programów wymagających, lub powodujących liczne akcje graficzne ("screen changes") - np. pliki video, gry itp.

  5. VMware Workstation jest dostępne tylko jako produkt komercyjny. VMware Server jest dystrybuowany bez pobierania opłaty. Co więcej duża część jego kodu źródłowego jest udostępniona.

  6. Użytkownicy obu produktów VMware podkreślają jeszcze jedną ich wadę. Gdy "host OS" jest zamieszczony na laptopie i gdy ten system ma zamiar się zamknąć (np. w przypadku gdy bateria komputera wytraca moc) zachowanie obu programów nie jest w pełni zadowalające. Pod tym względem jednak lepszy wydaje się być VMware Server.

  7. Na szczęście VMware server jest kompatybilny z Workstation (tzn. można pod nim uruchamiać, przenosić na niego, itp. maszyny wirtualne z VMware Workstation).

Tworzenie i praca na maszynach wirtualnych


Wirtualna maszyna, która jest tworzona, zaostaje umiejscowiona na komputerze gospodarza do którego jest się podłączonym (nawet gdy maszyna jest tworzona pod konsolą uruchomioną na innym kliencie). Możliwe jest jednak przenoszenie maszyn. Dokładne informacje (dokumentacja) do VMware Server jest dostępna na stronie wytwórcy:

  1. Informacje na temat instalacji, konfiguracji i zarządzania VMware Server - http://www.vmware.com/pdf/server_admin_manual.pdf

  2. Informacje na temat tworzenia i zarządzania wirtualnymi maszynami VMware Server - http://www.vmware.com/pdf/server_vm_manual.pdf

Na stronie wytwórcy dostępna jest też inna dokumentacja. Odnośniki do niej i ogólne informacje na temat produktu są dostępne pod adresem : http://www.vmware.com/support/server/doc/releasenotes_server.html. Nasze dodatkowe spostrzeżenia odnośnie tego produktu (jednak jest to charakterystyczne dla wszystkich wirtualizatorów) odnoszą się głównie do szybkości. Uważamy że wirtualne maszyny z stosunkowo wymagającymi zainstalowanymi wirtualnymi systemami nie działają z zadowalającą efektywnością na zwykłych domowych maszynach. Poniższe zdjęcie ilustruje zużycie procesora (około 85%) dla uruchomionej prostej gry. Normalne zużycie procesora na rzeczywistej maszynie w przypadku tej samej gry nie przekracza 10% a najczęściej waha się pomiędzy 1-2%. Te drastyczne różnice są głównie spowodowane tym że emulowane środowisko jest graficzne, a działająca aplikacja (wspomniana gra) powoduje wiele "screen changes". Mimo to używanie tego oprogramowania jest lepsze w przypadku dużych serwerów niż zwykłych domowych użytkowników (szczególne wymagania jeżeli chodzi o pamięć operacyjną - zdjęcie poniżej zostało zrobione na komputerze posiadającym 256MB RAM i jak widać dla takiego "Guest OS" jest to zbyt mało).







Porównanie VMware Server i Microsoft Virtual Server


Produktem konkurencyjnym dla VMware Server jest Microsoft Virtual Server. Porównamy teraz te produkty:

  1. VMware Server pozwala na rozpoznawanie przez "guest OS" większej ilości urządzeń (dotyczy to zwłaszcza urządzeń podłączonych do rzeczywistej maszyny za pomocą USB). Microsoft Virtual Server jest pod tym względem bardziej ograniczony.

  2. Na produktach Microsoft Virtual Server i Virtual PC możliwe jest montowanie tylko: maszyn stworzonych za pomocą tych właśnie programów, plików ze standardowym rozszerzeniem .ISO (obrazy dysków). VMware Server może obsługiwać wirtualne maszyny, nie tylko swoje, ale również Virtual Server, Virtual PC i nie tylko. Jest to poważnym argumentem dla którego klienci wybierają właśnie to oprogramowanie. Z resztą migracja zachodzi tylko w jedną stronę. Klient potencjalnie może w każdej chwili zrezygnować z Microsoft Virtual Server na konto VMware Server. Na odwrót nie zawsze jest to możliwe.

  3. Duża część kodu źródłowego produktów VMware jest udostępniana. W tym aspekcie strategia Microsoftu jest zupełnie odmienna.

  4. VMware udostępnia wiele tzw. "virtual appliances" - możliwe do ściągnięcia gotowe wirtualne maszyny, które działają pod VMware Serverem i wykonują odpowiednie zadania. Najbardziej popularne to: Ubuntu Linux 6.06 Server, SpamTitan, Vyatta - open source router i wiele innych. W przypadku Microsoftu podobne produkty nie istnieją, lub mają uboższą formę.

  5. Microsoft Virtual Server podobnie jak VMware Server nie wspiera obsługi (i odtwarzania) dźwięku poprzez interfejs uruchomiony na innej maszynie.

  6. VMware Server jest trochę wolniejszy jeśli chodzi o opeacje wejścia/wyjścia (różnica w tym względzie jest jednak na tyle nieznaczna, że dla przeciętnego użytkownika nie determinuje ona wyboru produktu).

  7. VMware Server jest trochę prostszy w instalacji i konfiguracji.