Porównanie popularności w różnych zastosowaniach (z próbą wyjaśnienia przyczyn)


Zastosowania FreeBSD


Ze względu na swą wydajność (najszybszy z rodziny systemow BSD, wydajnosc sieci pod duzym obciazeniem jest ok. 20% wieksza niz linuxa 2.4 na tym samym sprzecie) i niezawodność (niemal wzorcowa implementacja stosu TCP/IP i uptime'y mierzone w latach) często stosowany jako:


Ze względu na liberalną licencję fragmenty jego kodu znalazły się w takich projektach jak Microsoft Windows, a ostatnio Mac OS X oraz Mac OS X Server, który powstał w oparciu o mikrojądro Mach i rozwiązania zaczerpnięte z FreeBSD oraz NetBSD (Darwin). Również wiele zamkniętych urządzeń (np. sprzętowe zapory firmy Nokia) działa w oparciu o FreeBSD.



Zastosowania NetBSD

Dzięki przenośności kodu, niskim wymaganiom i dostępności na szeroką gamę platform sprzętowych zyskał ogromną popularność jako:


Jego szybko powstające porty na nowe architektury niejednokrotnie były podstawą dla nowych wersji FreeBSD i OpenBSD (OpenBSD jest wynikiem rozłamu w zespole NetBSD do jakiego doszło w 1996 roku) przenoszonych na te systemy. Uwaga ta dotyczy także implementacji różnych technologii, np. NetBSD był pierwszym wolnym systemem wyposażonym w obsługę USB.

Częściowo stał się także obok Mach i FreeBSD podstawą systemu Darwin, stanowiącego uniksowy fundament Mac OS X.


 

 

Zastosowania OpenBSD

Projekt OpenBSD powstal po rozlamie w NetBSD. Wspolzalozycielem projektu jest kanadyjski programista, byly architekt NetBSD Theo de Raadt. Theo pelnil rowniez funkcje security guru w NetBSD, wiec sila rzeczy OpenBSD jest jednym z najbezpieczniejszych obecnych systemow. Nacisk przy tworzeniu systemu został położony przede wszystkim na bezpieczeństwo. Po rozłamie przyjęty za bazę projektu kod NetBSD został poddany audytowi w celu wykrycia i usunięcia wszelkich dziur i błędów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu systemu.

Domyślnie wszystkie usługi dostępne w systemie, a które nie są niezbędne do jego działania, są zdeaktywowane (motto: Secure by Default).

W związku umiejscowieniem siedziby poza USA w początkowej fazie rozwoju nie dotyczyły go restrykcje eksportowe narzucone na zaawansowane metody kryptograficzne. Dzięki temu OpenBSD od początku mogło być wyposażone w takie usługi, jak SSH (wolna wersja OpenSSH) czy SSL (OpenSSL).



Ze wzgledu na paranoiczne podejscie do bezpieczenstwa OpenSBD jest uzywane przede wszystkim jako:

 

Porownanie popularnosci w roznych zastosowaniach

FreeBSD
OpenBSD
NetBSD
Linux
zapory ogniowe TAK
TAK
TAK
TAK
serwery dostepowe czy bramkowe
TAK

TAK
system w organizacjach rzadowych
TAK

TAK
serwer TAK

TAK
TAK
serwisy internetowe TAK


TAK
system operacyjny na biurko TAK


TAK
system operacyjny w środowiskach akademickich i edukacyjnych

TAK
TAK
system typu embedded dla urządzeń przenośnych

TAK
TAK
router
TAK


TAK