Robaki Sieciowe - Historia

Menu | Index

Nazwa "robak" pochodzi z powieści science-fiction "The Shockwave Rider" napisanej przez Johna Brunnera, wydanej w 1975 roku.

Pierwszy raz użyli jej pracownicy Xerox PARC (Palo Alto Research Center) - John F. Shoch i John A. Hupp w swojej pracy "The Worm Programs" wydanej w 1982 roku.

Napisali oni też pierwszy program, który można nyło nazwać robakiem - program ten wyszukiwał w sieci maszyny z wolnymi zasobami, kopiował się na nie i przypisywał im zadania, umożliwiając np. równoległe obliczenia.

Za pierwszego robaka w Internecie można uznać Morrisa (napisany przez studenta Cornell University Roberta Tappana Morrisa). Robak został "uwolniony" 2-go listopada 1988 roku, zainfekował ok. 6000 komputerów, powodując straty oceniane na 10-100 mln dolarów. Morris wg autora miał "zmierzyć wielkość internetu" poprzez rozporzestrzenienie się, ale z powodu błędu w implementacji robak wysyłał się do już zainfekowanych komputerów powodując w rezultacie ataki DoS na te maszyny. Autor Morrisa był pierwszą osobą skazaną w USA na podstawie Computer Fraud and Abuse Act.

Ciekawy dokument opisujący całą historię związaną z robakiem Morris - The Internet Worm of 1988 External. Znajduje się w nim m.in. opis kolejnych faz rozporzestrzeniania się wirusa i jak on oddziaływał na konkretne maszyny (atak na MIT, atak na University of Utah). We wszelkich relacjach z tamtego czasu podkreśla się strach jaki wzbudził Morris i zniszczenia jakich dokonał w dość krótkim czasie, historia robaka Morris nie schodziła przez kilka dni z pierwszych stron gazet, mówiło się o nim w gazetach i radiu. Kod źródłowy robaka Morris miał zaledwie 99 linii w C.

Robaki Sieciowe - Metody Infekcji