Część 3

Ustalanie trasy pakietu IP


Tematy

Ta część porusza następujące tematy:

Zadanie

Mapa przedstawia sieć małej firmy posiadającej dwa oddziały. W centrali istnieją dwa segmenty LAN połączone ruterem. Oddziały są przyłączone za pomocą linii szeregowych. Wszystkie węzły mają już przypisane adresy IP. Zadanie polega na modyfikacji tablic tras.
  1. Którym węzłom wystarczy zdefiniować domyślną trasę, a które wymagają wprowadzenia pozycji dla wielu (wszystkich?) sieci do tablicy tras?
  2. Skonfiguruj tablice tras ruterów na dwa sposoby: wykonując ping pod nieistniejący adres porównaj oba rozwiązania.
  3. Na dole strony zostały opisane trzy sytuacje powodujące wysłanie różnych komunikatów ICMP. Skonfiguruj sieć tak, by zaobserwować kolejno każdy z nich. Podpowiedź:

Mapa


Powyżej powinien pojawić się przycisk otwierający okno z mapą sieci
Jeśli go nie ma, to Twoja przeglądarka nie obsługuje Javy!

Najważniejsze informacje

Trasowanie to zadanie polegające na wyborze ścieżki w intersieci, po której będzie przesłany pakiet. Komputery, które dokonują takich decyzji nazywają się ruterami. Rutery posiadają wiele interfejsów, a ich działanie polega na przekazywaniu pakietów pomiędzy nimi.

Trasowanie w IP jest procesem rozproszonym. Żaden z komputerów nie ma wpływu na przebieg całej ścieżki datagramu przez sieć. Ruter podejmuje decyzję dotyczącą tylko jednego, następnego etapu (ang.next hop) na drodze pakietu. Datagram można porównać do wędrowca, a rutery do skrzyżowań z drogowskazami, które spotyka on na swej drodze. Informacje zawarte na drogowskazach mogą oczywiście być niekompletne lub sprzeczne, co powoduje określone skutki (wędrowiec umiera z wyczerpania ;-)). Rolę drogowskazu pełni w sieci IP tablica tras.

Tablica tras

Wybór drogi jest dokonywany na podstawie tablicy tras (ang. routing table) przechowywanej w pamięci każdego węzła IP. Pozycje tablicy składają się z następujących pól:

Pozycją o szczególnym znaczeniu w tablicy tras jest trasa domyślna (ang. default gateway). Jest ona używana w przypadku, gdy tablica tras nie posiada pozycji, do której pasowałby adres odbiorcy przetwarzanego właśnie pakietu. Jest więc "ostatnią deską ratunku" dla pakietu. Trasa domyślna jest najczęściej używana na komputerach dołączonych do sieci posiadającej tylko jeden ruter. Nie ma potrzeby ustawiania na takich końcówkach pełnej tablicy tras, gdyż i tak wszystkie pakiety nadawane poza lokalną sieć muszą zostać wysłane do rutera. Trasa domyślna może być też ustawiana na ruterach w sytuacji, gdy łączą one odseparowaną sieć lokalną z resztą intersieci za pomocą jednego interfejsu. Stosowanie tras domyślnych wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem: powoduje ona na przekazywanie wszystkich pakietów, także zaadresowanych pod nieistniejący adres. Pakiety takie zaśmiecają sieć niepotrzebnie obciążając rutery i łącza. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo stworzenia pętli (np. dwa rutery na końcach tego samego łącza mają domyślne trasy wskazujące na siebie nawzajem). Używanie tras domyślnych na ruterach wymaga więc zachowania ostrożności i wyważenia pomiędzy prostotą konfiguracji, a wydajnością sieci.

Uzyskiwanie informacji o trasach

Tablica tras zawsze zawiera informacje o sieciach, do których węzeł jest dołączony bezpośrednio. Są one wprowadzane jednocześnie z przypisaniem adresu IP do określonego interfejsu sieciowego. Zawsze istnieje też rekord dla sieci 127.0.0.0 - pętli wewnętrznej IP.

Istnieją generalnie dwie metody uzyskiwania przez węzły informacji o zdalnych trasach:

Jak łatwo się domyśleć, pierwsze rozwiązanie ma zastosowanie ograniczone do małych sieci o nieskomplikowanej topologii. Mówiąc precyzyjnie, trasowane statyczne jest wystarczające tam, gdzie między dwoma dowolnymi węzłami istnieje tylko jedna droga, a także na wolnych i kosztownych łączach (np. przy połączeniach telefonicznych zestawianych na żądanie). Podstawową wadą tras statycznych jest ich niewrażliwość na awarie, przez co niemożliwe jest korzystanie z dróg obejściowych oraz duży nakład pracy potrzebny do skonfigurowania i pielegnacji tras statycznych w większych sieciach. Do zalet nożna zaliczyć brak dodatkowego obciążenia sieci przez informacje administracyjne, stabilność, prostota.

Trasowanie dynamiczne wymaga zastosowania określonego algorytmu do wymiany informacji o dostępnych sieciach. Pozwala to na zwiększenie niezawodności sieci dzięki automatycznemu przesyłaniu pakietów drogami obejściowymi w przypadku awarii łącza. Ułatwia także utrzymanie i rozbudowę sieci, gdyż rutery same wykrywają zmiany jej topologii. Najpopularniejszymi protokołami służącymi do dynamicznego wyznaczania tras są RIP (ang. Route Information Protocol) i OSPF (ang. Open Shortest Path First).

Obsługa błędów związanych z trasowaniem

Błędy związane z trasowaniem są sygnalizowane przez komunikaty ICMP.
[Strona tytułowa]
[Część 1] [Część 2] [Część 3] [Część 4] [Część 5]

Podziel się swoimi uwagami!