next up previous contents
Next: Wprowadzenie w tematykę pracy Up: protonet Previous: Contents   Contents

Wstęp

Niniejsza praca zawiera opis programu PROTONET służącego do symulacji i wizualizacji działania zestawu protokołów sieciowych TCP/IP. Jest on z założenia programem edukacyjnym pomagającym zrozumieć zasady działania protokołów TCP/IP, będących światowym standardem w komunikacji między komputerami połączonymi siecią komputerową. Aplikacja umożliwia konstrukcję topologii sieci oraz podstawową konfigurację jej elementów składowych. Stworzona sieć jest podstawą do obserwacji działania protokołów poprzez zadawanie scenariuszy działania aplikacji. Program został napisany w języku C++, wykorzystuje środowisko graficzne X-Window dostępne w systemie UNIX.

W rozdziale pierwszym przedstawiono motywacje i cel powstania pracy. Wprowadzono terminologię niezbędną do zrozumienia dalszej części pracy. Omówiono pojęcia związane z siecią, protokołami, symulacją i wizualizacją.

W rozdziale drugim przedstawiono inne pakiety symulacyjne służące do badania właściwości sieci komputerowych. Są wśród nich zarówno pakiety komercyjne, jak i darmowe. Do omówienia wybrano pakiety o zbliżonym obszarze zastosowań.

Rozdział trzeci to opis aplikacji PROTONET. Omówiono tutaj założenia projektowe, przedstawiono ogólny zarys implementacji oprogramowania oraz opisano zasady posługiwania się programem. Na zakończenie rozdziału przedstawiono zestaw przykładowych topologii i scenariuszy użycia programu, ilustrujących wybrane aspekty działania protokołów TCP/IP.

Pracę zamyka podsumowanie, zawierające również opis możliwości rozbudowy i kierunki rozwoju programu. Na końcu znajdują się cztery dodatki: opis zawartości dołączonej płytki CD-ROM, instrukcja instalacji oraz wymagania sprzętowe i programowe aplikacji, omówienie niektórych szczegółów implementacyjnych i zawartości dokumentacji technicznej załączonej na nośniku optycznym oraz specyfikacja języka QML, który został użyty do stworzenia systemu pomocy aplikacji.


next up previous contents
Next: Wprowadzenie w tematykę pracy Up: protonet Previous: Contents   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP