next up previous contents
Next: Główne mechanizmy aplikacji PROTONET Up: Implementacja Previous: Implementacja   Contents

Narzędzia wykorzystane w czasie pracy nad aplikacją


Kompilator C++

Kompilator gcc/g++ w wersji 2.95.2 dostarczany wraz z Linuksem na licencji GNU.


Biblioteka Qt

Biblioteka w wersji 2.0.2 dostarczana przez firmę TrollTech [TrollTech] na zasadach licencji GNU, jako bazowa biblioteka GUI pozwalająca na tworzenie oprogramowania w środowisku graficznym X-Window oraz MS Windows. Jej podstawowe zalety to:


Tmake

Jest to łatwe w użyciu narzędzie, dostarczone przez firmę Troll Tech, do tworzenia i pielęgnacji plików projektu Makefile. Narzędzie to rozszerza możliwość programu autoconf znanego z systemów UNIX. Napisane jest w języku Perl (wymaga interpretera Perla w wersji co najmniej 5) i działa na wszystkich platformach, na których jest dostępny interpreter (a więc także na systemach Windows 9x oraz NT). Dodatkowo tmake analizuje kod napisany w C++ przez programistę i generuje odpowiednie informacje w projekcie aplikacji służące jako konfiguracja dla programu moc. Narzędzie jest rozpowszechniane bezpłatnie, podlega prawu do modyfikacji i dalszego rozpowszechniania.


CVS -- Concurrent Versions System

System pozwalający na jednoczesną pracę nad kodem źródłowym kilku osobom na raz, scalający w sposób niemal automatyczny zmiany pochodzące z kilku źródeł, wersjonujący źródła. Całość źródeł jest trzymana w repozytorium, można wyciągać pełen zestaw źródeł z rezpozytorium, importować nowe wersje źródeł z plików, zatwierdzać lub usuwać zmiany. W 99 % system scalał nasze modyfikacje na źródłach, czasami jednak prosił o ręczne wskazanie sposobu scalenia (fragment, który nie może być scalony automatycznie jest wykomentowany w dwóch alternatywnych wersjach, zadaniem użytkownika jest stworzenie z nich wersji ostatecznej).


QTArchitect

Jest to program do wizualnego projektowania dialogów z zastosowaniem klas dostarczanych przez Qt. Współpracował on z wersją 1.x Qt. Nie został dostosowany do wersji 2.x, tak więc wykorzystywaliśmy go tylko we wczesnej wersji aplikacji (przed przejściem na wersję 2 bliblioteki Qt). Oprogramowanie dostarczane jest na zasadzie licencji GNU General Public License.


Doxygen

Program wspierający dokumentowanie kodu C++, IDL (Corba i Microsoft) oraz C, napisany przez Dimitri van Heesch (dostępny na zasadach GNU General Public License, udostępniony wraz z kodem źródłowym pod adresem WWW [Doxygen]). Główne możliwości tego produktu to:


Pakiet graphviz

Jest to pakiet narzędzi do szybkiego tworzenia rysunków złożonych z linii, figur, tekstu, z możliwością użycia kolorów, operacjami wklejania fragmentów innych rysunków i zapisywania wyniku w postaci pliku GIF. Pakiet wspiera w szczególności rysowanie wszelkiego rodzaju grafów zależności pomiędzy obiektami. Dane wejściowe to definicja obiektów i zależności pomiędzy nimi w postaci pliku tekstowego, rezultatem jest plik w formacie GIF, będący wizualizacją grafu. Pakiet jest dostarczony przez AT&T Lucent Bell Labs i dostępny pod adresem WWW [Graphviz]. Pakiet ten jest opcjonalnie wykorzystywany przez pakiet Doxygen.


KDevelop

Narzędzie wspomagające tworzenie oprogramowania z zastosowaniem biblioteki Qt, pracujące w środowisku okienkowym KDE.


next up previous contents
Next: Główne mechanizmy aplikacji PROTONET Up: Implementacja Previous: Implementacja   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP