next up previous contents
Next: 2 Część teoretyczna Up: 7 Zakończenie Previous: 7 Zakończenie   Spis rzeczy

1 Część praktyczna

Częścią praktyczną pracy była implemntacja zestawu bibliotek umożliwiających realiację protokołu anonimowych mikropłatności Wenbo Mao. Językiem realizacji jest Ocaml, który dostarczany jest wraz z całym systemem obejmującym kompilator, wiele bibliotek i narzędzia usprawniające i ułatwiające pracę programisty. W ramach pracy zaimplementowanano bibliotekę pozwalającą realizować wiele operacji na dużych liczbach oraz tworzyc podpisy cyfrowe Schnorra i częściowo slepe podpisy, które są bardzo ważnym elementem protokołu Wenbo Mao.

Na podstawie pracy można wysnuć tezę, iż implementowanie systemów płatności w Internecie wymaga wsparcia dużych instytucji finansowych. Dziłający w rzeczywistości utworzenie takiego systemu jest kosztowne, gdyż ifnfrastruktura sprzętow po stronie banku jest bardzo droga. Warto zatem projektować protokoły pozwalające uzyskiwać bankom dodatkowe dochody. Takim protokołem jest protokół mikropłatności Wenbo Mao. Dodatkowe zyski banku pochodzą z tego, że pieniądze z konta klienta pobierane są w chwili zakupu banknotu, a na konto sklepu przekazywane są gdy sklep zwróci pieniądze. W miedzy czasie pieniądze pozostają nieoprocentowane w banku. Jeżeli ta forma płatności byłaby bardzo popularna suma pozostajaca nieoprocentowana byłaby duża stanowiąc dodatkowy dochód banku.

W pracy udało się pokazać, że sytem Ocaml jest bardzo wydajnym środowiskiem umożliwiającym realizację zadań, w którym czas realizcji jest jednym z podstawowych kryteriów oceny rozwiązania. Dodatkowym atutem jest możliwość realizacji w języku wysokiego poziomu z dobrym systemem typów. Daje to przejżysty kod, w którym juz na etapie kompilacji możemy wykryc wiele błędów.


next up previous contents
Next: 2 Część teoretyczna Up: 7 Zakończenie Previous: 7 Zakończenie   Spis rzeczy
Piotr Kozieradzki 2003-05-16