Algorytm, którego kod jest zamieszczony w dodatku C, służy do rozwiązywania problemu Exact 3-SAT (X3SAT). Został on opisany w [5]. Ogólny problem SAT (także 3SAT i X3SAT) polega na szukaniu takiego wartościowania zmiennych logicznych w danej formule logicznej, które spełnia tą formułę. Jest to problem z klasy NP i nie jest znany algorytm działający w czasie wielomianowym, który go rozwiązuje. Dzięki kilku obserwacjom i umiejętnej redukcji klauzul autorom tej pracy udało się stworzyć algorytm rozwiązujący problem X3SAT i działający w czasie , gdzie n jest liczbą zmiennych występujących w formule.
Przedstawiona w pracy implementacja tego algorytmu jako parametry przyjmuje liczbę dostępnych procesorów wirtualnych (zmienna proc_num), liczbę klauzul w formule (zmienna length). Właściwą formułę należy umieścić w tablicy formula w następujący sposób: wartość danej komórki to numer zmiennej przy czym jeśli jest ona ujemna, oznacza to zanegowanie odpowiedniej zmiennej. W przedstawionej implementacji formuły mogą mieć maksymalnie 1024 klauzule, a największy numer zmiennej to 4095. Rzeczywista liczba procesorów wirtualnych, jaka zostanie użyta wynosi , gdzie proc_num jest liczbą procesorów podaną jako parametr.
Jeśli istnieje wartościowanie będące rozwiązaniem danego problemu, to zmienna answer przyjmuje wartość 1, a w tablicy assignment zapisuje się wartości logiczne odpowiadające zmiennym . Jeśli rozwiązanie zadania nie istnieje, to zmienna answer będzie miała wartość 0.