Subsections


B. Dokumentacja użytkowa

1 Instalacja

Do instalacji jest wymagany system typu Unix, zainstalowane środowisko Perl, serwer SQL oraz serwer WWW. W systemie muszą też być zainstalowane biblioteki potrzebne m.in. do przetwarzania XML. Szczegółowa lista wymaganych modułów oraz dokładne instrukcje instalacyjne znajdują się w pliku INSTALL w katalogu LSP.

Program instalacyjny LSP powinien sam wykryć brakujące biblioteki i poinformować o tym użytkownika. Aby rozpocząć instalację, należy stworzyć plik Makefile:

$ perl Makefile.PL

Następnie wystarczy uruchomić make:

$ make
...
$ make install
...

Program instalacyjny skopiuje moduły LSP do katalogu zawierającego biblioteki Perla.


2 Konfiguracja

Po zainstalowaniu LSP, należy przygotować środowisko pracy aplikacji. Na płytce w katalogu LSP/doc znajdują się przykładowe pliki konfiguracyjne oraz bardziej szczegółowe instrukcje ich zastosowania.

1 Baza danych

Należy stworzyć bazę danych, która będzie utrzymywać informacje o sesjach oraz tabele autoryzacyjne (nawet jeżeli aplikacja nie będzie z nich korzystać lub będzie korzystać w minimalnym stopniu). Proces tworzenia bazy jest zależny od serwera. Następnie należy utworzyć wymagane tabele systemowe (można do tego celu użyć załączonych skryptów, np. lsp.pgsql dla PostgreSQL, lsp.mysql dla MySQL).

2 Aplikacja

Należy przygotować miejsce na dysku, w którym będzie rezydować aplikacja. Jeżeli będzie ona wykorzystywać bazę danych, to należy utworzyć odpowiednie bazy i tabele (nie muszą się znajdować na tym samym serwerze co baza z tabelami systemowymi, ale ułatwia to projektowanie aplikacji).

W pliku lsp_config.pl w katalogu głównym aplikacji należy ustawić zmienne odpowiedzialne za konfigurację dostępu do baz danych oraz lokalizacje plików. Plik ten znajduje się w katalogu z aplikacjami przykładowymi (examples).

Przykładowe aplikacje zawierają również gotowy do wykorzystania kod w LSP, między innymi z programami do zarządzania użytkownikami i uprawnieniami. Można też wykorzystać szablon aplikacji, zawierający tylko te podstawowe funkcje oraz pliki konfiguracyjne -- znajduje się on w katalogu examples/template.

3 Serwer WWW

W konfiguracji serwera WWW należy włączyć możliwość wykonywania programów CGI w katalogu, który będzie zawierał aplikację. LSP umożliwia też wykorzystywanie rozszerzeń FastCGI serwera oraz bezpośrednią integrację z serwerem Apache za pośrednictwem modułu mod-perl. Na płytce znajdują się pliki konfiguracyjne umożliwiające takie instalacje.


3 Rozmieszczenie plików

Struktura katalogów i plików aplikacji LSP:

Użytkownik, z którego prawami wykonywać się będzie system LSP, musi posiadać uprawnienia do zapisu do katalogów tmp oraz log.

Pliki umieszczone w podkatalogach katalogu Style mogą mieć identyczne nazwy i są wykorzystywane zamiennie w zależności od formatu dokumentu wyjściowego. Jest to przydatne na przykład w przekształceniach XSLT.