next up previous contents
Next: Crowds Up: Zapewnianie anonimowości ruchu HTTP Previous: Warstwa aplikacji   Spis treści


Istniejące rozwiązania

Wśród istniejących systemów oferujących użytkownikowi anonimowy dostęp do zasobów WWW można wyróżnić dwie podstawowe grupy: projekty komercyjne oraz projekty naukowe.

Do projektów komercyjnych zalicza się między innymi serwis internetowy Anonymizer ([Anonym]). Jest on podawany jako przykład w podobnych opracowaniach od kilku lat. Jego wieloletnie istnienie świadczy o realnym zapotrzebowaniu na tego typu produkty. Systemy komercyjne wykorzystują zwykle architekturę z pojedynczym serwerem pośredniczącym. W takim modelu serwery WWW otrzymują żądania użytkowników za pośrednictwem tego centralnego serwera. Serwer pośredniczący ma dostęp do jawnej treści żądań i dodatkowo zajmuje się usuwaniem z nich informacji mogących ujawnić klienta. Ponieważ serwer pośredniczący jest kontrolowany przez organizację producenta danego systemu, całe bezpieczeństwo opiera się na zaufaniu względem tej organizacji. Oprogramowanie do systemów komercyjnych jest dostarczane zwykle bez dostępu do kodu źródłowego, więc i tak wymaga zaufania względem producenta.

W grupie projektów naukowych wyróżniają się dwie prace. Są to systemy Crowds oraz Onion Router. Oba te systemy posiadają prototypowe implementacje. Drugi z tych systemów wykorzystuje w swoim protokole pomysły zaczerpnięte z systemu miksów Chauma.

Istnieją również implementacje protokołu miksów Chauma w jego oryginalnej postaci dla poczty elektronicznej. Ich opis oraz analizę można znaleźć w artykule L. Cotterella [Cottrel].



Subsections
next up previous contents
Next: Crowds Up: Zapewnianie anonimowości ruchu HTTP Previous: Warstwa aplikacji   Spis treści
Michal Szafranski 2003-11-13