Seminarium: Systemy Rozproszone
2 listopada 2000, godzina 12:15, sala 2180
Artur Zgodziński arturek@email.com


Edytory dokumentów XML-owych


XML jako standard opisu struktury dokumentów ma wiele zalet. Jest on znacznie prostszy od swego poprzednika, SGML-a. Brak wielu znanych z SGML-a konstrukcji pozwala na znaczne uproszczenie zarówno definicji samego języka jak i narzędzi wykorzystywanych przy przetwarzaniu go. Łatwo to zauważyć porównując np. liczbę edytorów przystosowanych do XML-a. Jest ich nie tylko więcej niż SGML-owych konkurentów, ale są też znacznie tańsze (często darmowe), a przez to bardziej dostępne. Również ich funkcjonalność bardzo szybko rośnie.

XML jest obecnie jednym z bardziej rozwijanych standardów. Jednym z tego przykładów są szybko powstające wersje różnych standardów, które dotychczas były dostępne tylko dla SGML-a. Do tego rodzaju "uaktualnień" można zaliczyć zarówno XHTML jak i DocBook XML. Wiele nowych standardów powstaje wyłącznie dla XML-a.

Często pierwszym etapem procesu przetwarzania dokumentu XML-owego jest stworzenie go w edytorze. W przypadku większych dokumentów etap ten może być dość skomplikowany. Do przyczyn tego stanu rzeczy można zaliczyć wymaganiania stawiane przez standard XML, które zakładają znacznie większą dokładność przy tworzeniu dokumentów niż np. SGML lub HTML. Dlatego warto jest dołożyć wysiłków, by możliwie dużo obowiązków związanych z redagowaniem dokumentu XML-owego przejął na siebie edytor.

Tematem mojej pracy magisterskiej jest strukturalny edytor XML-owy. Chciałbym zaprezentować ten program jako przykład edytora wspomagającego proces tworzenia dokumentów XML-owych. Omówię niektóre z jego funkcji, opowiem o celach projektu, problemach napotykanych w jego trakcie. Pokaże także konkurencyjne edytory, co pozwoli na zaprezentowanie innych możliwych rozwiązań.

Podsumowując, niektóre zagadnienia, o których chciałbym opowiedzieć to:

Źródła

Zapraszam,
Artur Zgodziński