Seminarium: Systemy Rozproszone
7 marca 2002, godzina 12:15, sala 3120
Karol Bieńkowski karolb@karolb.prv.pl


Standardy XMLowe

XML został zaprojektowany jako język uniwersalny. Każdy może go przystosować do własnych potrzeb definiując swój zbiór znaczników. W ten sposób powstają takie wcielenia XMLa jak: XHTML, XSL, MathML. Jest jednak możliwe (i wskazane) tworzenie standardów, które mogą być stosowane w wielu różnych instancjach XMLa. Powiem jak definiować takie standardy oraz pokażę kilka z nich.

Standardy o których będę mówił służą do definiowania powiązań między dokumentami XMLowymi. Można powiedzieć, że są rozszerzeniem linków znanych z HTMLa. Te standardy to XPath, XLink i XInclude oraz pomocnicze XML-Names i XML-Base. Wszystkie zostały stworzone przez W3C.org.

Żeby nie zanudzić słuchaczy na śmierć postaram się pokazać jak najwięcej działających przykładów. Wykorzystam do tego program nad którym aktualnie pracuję, i który mam nadzieję stanie się podstawą mojej pracy magisterskiej. (Tak, to temu projektowi zawdzięczamy temat mojego referatu :>).

W drugiej części referatu powiem o jednym z wcieleń XMLa - o TopicMaps. Druga część referatu raczej nie ma związku z pierwszą. Powinna jednak zaciekawić tych, którzy zdążą przysnąć podczas prezentacji składni linków o wielu końcach. TopicMaps to standard określający model sposób przechowywania i wymiany informacji o zasobach. W modelu TopicMaps zasobami są dane komputerowe, które mają adres pozwalający je odczytać (np. wersja online tego dokumentu). TopicMaps określa sposób definiowania semantyki zasobów, m. in. dając możliwość zapisywania powiązań między zasobami. Zapis wiedzy o zasobach i ich powiązaniach utworzonych zgodnie z regułami standardu TopicMaps nazywa się mapą tematów. A dlaczego tematów (ang. topics)? Wyjaśnię podczas prezentacji.

Bibliografia:


Zapraszam,
Karol Bieńkowski, www.karolb.prv.pl