Seminarium: Systemy Rozproszone
27 maja 2004, godzina 12:15, sala 3120

Dariusz Działak,
mailto:d.ddzialak@students.mimuw.edu.pl

Tomasz Kokoszka,
mailto:t.kokoszka@students.mimuw.edu.pl

Michał Malinowski,
mailto:m.malinowski@students.mimuw.edu.pl



Plaga polskich plagiatów


Jeżeli inteligencji i biegłości plagiatorów nie przeciwstawimy równie zaawansowanych i efektywnych metod wykrywania i piętnowania, to w przyszłości większość publikacji czy prac naukowych będzie plagiatem.

Tomasz Skalczyński, Plagiat.pl


Niejednokrotnie mogliśmy słyszeć o przestępstwach naruszających prawo autorskie, jakimi są plagiaty. W tygodniku "Wprost" można było przeczytać takie nagłówki jak "Popełnienie plagiatu nie grozi w Polsce infamią", "Sąd nad plagiatorami" lub w tym samym kontekście "Bezkarni złodzieje". Aby nie myśleć, że jest to problem nam odległy możemy wspomnieć, że na Uniwersytecie Warszawskim wykryto w 2003r. dwa wypadki przepisania przez pracowników uczelni prac studentów. Jednak zdecydowanie częściej plagiatów dopuszczają się studenci, pisząc prace dyplomowe lub magisterskie. Przestępstwo popełniane jest zbyt często i dlatego jak podano w wiadomościach TVP, "Wyższe uczelnie wprowadzają od czerwca oprogramowanie komputerowe umożliwiające wykrywanie plagiatów". W Polsce istnieje portal plagiat.pl, którego autorami są absolweci wydziału MIM UW, jednak jego komercyjny charakter nie zachęca do korzystania z jego usług. W obliczu powyższych faktów, naszym celem stało się napisanie jako pracy magisterskiej systemu, umożliwiającego wykrywanie plagiatów wśród testowanych prac. Jako źródło danych, wśród których zamierzamy wyszukiwać plagiaty, jest internet oraz lokalna baza wprowadzonych prac.


Odpluskwiacz skryptów ANT


Narzędzia ANT nie muszę chyba nikomu przedstawiać. W ramach pracy magisterskiej pragnę stworzyć odpluskwiacz skryptów ANTa.
ANT sprawdza się zarówno w dużych projektach komercyjnych, jak i małych programach studenckich. Skrypty sterujące to pliki w formacie XML. Przy dużych i złożonych rozwiązaniach mogą one osiągać pokaźne rozmiary (ponad 100kB). Szukanie błędów lub śledzenie wykonania w takim przypadku jest skomplikowane i czasochłonne. Odpluskwiacz skryptów jest również użyteczny dla początkujących użytkowników, który chcą szybko nauczyć się korzystać z ANTa.
Na prezentacji przedstawię budowę i schemat działania ANT.
 


Wszystkich serdecznie zapraszamy,
Dariusz Działak
Tomasz Kokoszka
Michał Malinowski