Seminarium: Systemy Rozproszone
7 kwietnia 2005, godzina 12:15, sala 3120
AndrzejKarczyński (ak189403@students.mimuw.edu.pl)

Algorytmy syntezy i przetwarzania dźwięku


W historii muzyki zawsze dążono do wymyślania rzeczy nowych. Do dwudziestego wieku większość odkryć obracała się wokół teorii muzyki. Każdy okres wnosił coś w dziedzinach melodii i harmonii. Natomiast zestaw używaniych instrumentów muzycznych pozostawał niemal taki sam. Przełom nastąpił w latach 60-tych, kiedy stwierdzono, że instrument to nie koniecznie urządzenie akustyczne. Syntezator nie wytwarza bezpośrednio dźwięku, tylko sygnał elektryczny, który jest zamieniany na dźwięk przez system nagłaśniający. Dało to niespotykane wcześniej możliwości wytwarzania bardzo różnorodnych brzmień.

Współcześnie syntezatory używane są we wszystkich gatunkach muzyki rozrywkowej. Z urządzeń elektrycznych przekształciły się w urządzenia cyfrowe, a coraz częściej są one po prostu programami komputerowym.

W prezentacji opowiem o mojej pracy magisterskiej, w ramach której stworzyłem ogólną architekturę do łatwego tworzenia syntezatorów komputerowych. Zaprezentuję też niektóre techniki wykorzystywane do wytwarzania dźwięku, zaimplementowane w moim systemie.

Zapraszam,
Andrzej Karczyński