Seminarium: Systemy Rozproszone
27 kwietnia 2006, godzina 12:15,
sala
Dokumenty XML są często wykorzystywane jako podstawowy nośnik przy przekazywaniu informacji pomiędzy różnymi podsystemami (np. WebServices). Budowa dokumentu XML jest ściśle określona przez konsorcjum W3C. Standardy - takie jak XML-Schema - pozwalają narzucić pewne dodatkowe warunki na zawartość dokumentu.
Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że istniejące standardy nie są wystarczające do zdefiniowania warunków, które są potrzebne w konkretnych zastosowaniach.
Przykładem może być projekt FESA (ang. Front-End Software Architecture) w którym uczestniczę, a który jest realizowany w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.
W trakcie realizacji projektu doszliśmy do kresu możliwości jakie daje XML-schema. Moim zadaniem jest zaimplementowanie modelu definiowania warunków logicznych, które musi spełniać dokument XML, oraz dostarczenie interfejsu w języku Java do wykonywania tego typu sprawdzeń.
Moja prezentacja będzie podzielona na dwie części. Na początku omówię problem sprawdzania poprawności logicznej dokumentów XML. W drugiej części przedstawię CERN gdzie jestem na praktyce studenckiej od sierpnia 2005.
W skrócie opowiem o celach i statusie organizacji, warunkach pracy i procesie rekrutacji. Postaram się wyjaśnić co różni pracę w CERN od pracy w firmie komercyjnej.
Aby zachęcić Was do aplikowania do CERN opowiem również o kilku ciekawych (moim zdaniem) projektach i rozwiązań z którymi można się tu zetknąć (wirtualne akceleratory, FESA).
Serdecznie zapraszam.
Tomasz Kokoszka
Linki: