Seminarium: Systemy Rozproszone
29 maja 2008, godzina 12:15, sala 3120
Marcin Barczyński i Magdalena Dukielska


Budowanie dynamicznych profili internautów

Ostatnio mówiłem o roli profili użytkowników w dzisiejszym Internecie. Przedstawiłem także serwis Del.icio.us jako obszerne źródło informacji o zainteresowaniach internautów. Wspomniałem również o słowniku WordNet i encyklopedii Wikipedia, których używam do ujednoznaczniania etykiet tekstowych opisujących zakładki użytkowników wspomnianego serwisu.

Na prezentacji omówię algorytm użyty do łączenia słownika WordNet z Wikipedią oraz metodę generowania profilu internauty na podstawie jego zakładek. Opiszę sposób działania aplikacji rekomendującej użytkownikom interesujące strony WWW uwzględniając przy tym użyte miary oraz wagi. Na kilku przykładach pokażę jak moje pomysły działają w praktyce.



Projekt JavaSpaces Netbeans

Każdy student informatyki uczy się podstaw programowania współbieżnego i rozproszonego. Zwykle polega to na analizie rozwiązań klasycznych problemów współbieżności, np. problemu pięciu filozofów, przedstawionych za pomocą formalizmów takich jak Linda. Niestety studenci rozważają wspomniane zagadnienia tylko teoretycznie, bez możliwości przetestowania zaprojektowanych rozwiązań w praktyce. Wprawdzie istnieje wiele implementacji Lindy, takich jak JavaSpaces dla języka Java, ale studenci rzadko z nich korzystają. Ze względu na szeroką tematykę zajęć z programowania współbieżnego, brakuje czasu na poznawanie konkretnych implementacji. Dodatkowo nie ma narzędzi, które wspierałyby testowanie czy debuggowanie programów współbieżnych.

Na prezentacji przedstawię założenia projektu JavaSpaces Netbeans powstałego w ramach mojej pracy magisterskiej. Projekt integruje technologię JavaSpaces z graficznym środowiskiem programistycznym Netbeans. Jego celem jest ukrycie zaawansowanych aspektów konfiguracji przestrzeni krotek, co pozwala skoncentrować się na mechanizmach synchronizacji procesów. Częścią projektu jest też rozproszony debuger, który może sprawić, że zajęcia z Lindy będą dla studentów nie tylko łatwiejsze do zrozumienia ale i bardziej interesujące. Główną częścią prezentacji będzie przedstawienie działania projektu JavaSpaces Netbeans w praktyce.


Dowiązania:

Zapraszamy.
Magdalena Dukielska i Marcin Barczyński