Seminarium: Systemy Rozproszone
28 maja 2009, godzina 12:15, sala 4070

Spersonalizowane radio internetowe

Media takie jak gazety, telewizja czy kino mają swoje odpowiedniki w Internecie - portale z newsami, VoD itd. Dotyczy to również radia, które w Internecie odniosło ogromny sukces. Radio internetowe jest o tyle specyficzne, że nie do końca stanowi konkurencję dla radia naziemnego, a raczej może być jego uzupełnieniem.

Radio internetowe niesie ze sobą szereg nowych możliwości w porównaniu z radiem naziemnym. Wraz z dźwiękiem można przesyłać dodatkowe metadane, np. VAS (Value Added Service) i reklamy typu intro; od użytkowników można łatwo zbierać informację zwrotną.

Jedną z możliwości, jakie daje radio internetowe, jest możliwość spersonalizowania treści dla grup słuchaczy, a nawet dla pojedyńczych osób. Napisanie prototypu systemu umożliwiającego nadawanie spersonalizowanych strumieni radiowych stanowi temat mojej pracy magisterskiej. Na prezentacji opowiem o ciekawych problemach, przed którymi stoi twórca takiego systemu.

Serdecznie zapraszam!
Michał Jaszczyk

Niezawodność w rozproszonych systemach bazodanowych

Niezawodność, czyli szeroko pojęta odporność na awarie i spójność wewnętrzna systemu jest krytycznym czynnikiem w wielu systemach komputerowych. Zwłaszcza w SZBD jest to bardzo istotna część przedsięwzięcia. Trudność w jej zapewnieniu jest podstawową ceną, jaką płacimy za decyzję realizowania projektu w architekturze rozproszonej i jednym z najważniejszych wyzwań temu towarzyszących. Rozwiązać trzeba i sytuacje awaryjne (uszkodzenie sprzętu) i te bardziej typowe, jak np. zapewnienie poprawnej obsługi transakcji (atomowość, spójność i izolację).

Na prezentacji opowiem szerzej o implementacji BigTable'a którą od kilku miesięcy realizuję w firmie Gemius i o wyzwaniach towarzyszących zapewnieniu niezawodności.

Serdecznie zapraszam!
Tomasz Weksej

Panel administracyjny WWW dla bazy danych LoXiM

Dni algebry relacji i standardu SQL są policzone. Przyszłość należy do obiektowych baz danych. Jednym z możliwych podejść do tematu jest SBA, związane z językiem zapytań SBQL/AOQL, i jedna z jego implementacji - LoXiM, rozwijany głównie przez studentów WMIM. Krótko wprowadzę w świat danych semistrukturalnych.

Celem mojej pracy było zaprojektowanie i implementacja panelu administracyjnego WWW dla LoXiM'a. Ze względu na wybór technologii (PHP), niezbędne okazało się opracowanie nowych interfejsów programistycznych pozwalających na dostęp do bazy danych. Opowiem o architekturze projektu i (jeśli będą możliwości techniczne) pokażę efekt końcowy.

Serdecznie zapraszam!
Krzysztof Kostałkowicz

Resource Management Unit

W systemie HYDRAstor pojawiają się różnego rodzaju zadania, m.in.:

Wszystkie te akcje konkurują o te same zasoby systemu: dyski twarde, CPU, pamięć, sieć. Moje zadanie polegało na zaprojektowaniu i zaimplementowaniu dynamicznego podziału zasobów systemu rozproszonego w oparciu o priorytety tych akcji ustawione przez użytkownika, zmodyfikowane zgodnie z aktualną sytuacją w systemie i aktualnym zapotrzebowaniem na dane akcje.

Serdecznie zapraszam!
Piotr Skowron

Vim jako IDE do Pythona

Edytor Vim jest bardzo specyficznym narzędziem i trudno pozbyć się nawyków nabytych przy pracy w nim. Z drugiej strony przy zarządzaniu dużym projektem nieoceniona jest pomoc rozbudowanego środowiska programistycznego takiego jak Eclipse czy Netbeans. Wtyczki udające vima w jakimś graficznym IDE nie były jednak dla mnie dobrym rozwiązaniem, głównie dlatego, że często programowałam przez ssh. Pozostało jedno wyjście -- dopisać do Vima funkcjonalności znane z innych IDE. Na początek bez szaleństw -- tylko dla Pythona :) Największe wyzwanie to oczywiście sprawdzanie poprawności kodu.

Opowiem krótko o filozofii Vima, o pisaniu wtyczek i o tym, co pythonowe IDE powinno umieć.

Serdecznie zapraszam!
Kasia Macioszek

Minimalizacja ilości punktów periodycznych w gładkiej klasie homotopii - podejście algorytmiczne

W teorii układów dynamicznych szczególnie ważną rolę odgrywa badanie punktów periodycznych, co ma również liczne zastosowania w naukach przyrodniczych z uwagi na fakt, że punkty te modelują okresowy przebieg zjawisk. Ważnym problemem z tym związanym jest pytanie, jaka może być najmniejsza liczba punktów periodycznych pojawiających się po deformacji danego odwzorowania. Sposób obliczenia tej wielkości polega, mówiąc w dużym skrócie, na przedstawieniu liczby Lefschetza iteracji danego odwzorowania jako minimalnej kombinacji lokalnych indeksów punktu stałego iteracji pewnych odwzorowań gładkich. Na seminarium opowiem jak ten problem można przetłumaczyć na zagadnienie informatyczne, które polega na przedstawieniu zadanego wektora całkowito-liczbowego (odpowiadającego skończonemu ciągowi liczb Lefschetza) w postaci sumy minimalnej ilości wektorów ze zbioru (być może nieskończonego) wektorów bazowych - co jest tematem mojej pracy magisterskiej.

Serdecznie zapraszam!
Marcin Nowak-Przygodzki