Seminarium: Systemy Rozproszone
29 kwietnia 2010, godzina 12:15, sala
Systemy plików z rodziny ext są częścią systemu Linux od osiemnastu lat. W tym czasie jakościowo i ilościowo zmieniły się wymagania stawiane przez użytkowników komputerom i systemom operacyjnym. Ostatnią odpowiedzią na te wyzwania jest system plików ext4, który oficjalnie stał się częścią Linuksa w 2008 roku.
W moim wystąpieniu przybliżę przyczyny powstania systemu ext4, jego sposób działania oraz wyróżniające cechy takie jak pre-alokacja i opóźniona alokacja, a także możliwości jakie przed nim stoją i błędy, które pozostały jeszcze do poprawienia.
Zapraszam,
Bartosz Borkowski
W dzisiejszych czasach operatorom sieci telefonicznych coraz mniejsze dochody przynosi obsługa połączeń głosowych - użytkownicy mogą dostać to samo, a nawet więcej używając Internetu. I to w dodatku dużo taniej. Wobec powyższego powstała potrzeba, by ci operatorzy mogli w swoich sieciach dostarczać użytkownikom usług innych niż połączenia głosowe, czy SMS-y. W tym celu zdefiniowano IMS (IP Multimedia Subsystem) - ramową architektura umożliwiająca dostarczanie użytkownikom usług multimedialnych poprzez sieci IP. IMS ma przede wszystkim umożliwiać tworzenie usług bez potrzeby ich standaryzacji, ale będzie też pozwalał operatorom np na zarządzanie ruchem.
W ramach mojej prezentacji opowiem o tym, jakie były motywacje dla stworzenia IMS-a, z czego się on składa i jakie technologie wykorzystuje. Postaram się też opowiedzieć o tym, w jaki sposób każdy będzie mógł stworzyć swoją usługę.
Zapraszam,
Karol Kański