Seminarium: Systemy Rozproszone
1 października 2009, godzina 12:15,
sala
Singularity to prototypowy system operacyjny rozwijany przez dział badawczy firmy Microsoft. Celem projektu jest badanie możliwości tworzenia niezawodnych systemów operacyjnych poprzez poszukiwanie innowacji w dziedzinie języków programowania, narzędzi oraz statycznej analizy kodu. System jest oparty na mikro-jądrze, które jest w znacznej części napisane w obiektowym języku programowania z automatycznym zarządzaniem pamięcią. Architektura wszystkich szeroko używanych dzisiaj systemów operacyjnych jest oparta na pomysłach wymyślonych wiele lat temu. Projekt Singularity ma odpowiedzieć na pytanie jak mogłyby wyglądać systemy operacyjne, gdyby były projektowane dzisiaj - w dobie wszechobecnego internetu, urządzeń mobilnych oraz dużej mocy obliczeniowej.
Singularity jest tylko i wyłącznie systemem badawczym, w związku z tym nie jest ani nigdy nie będzie praktycznie wykorzystywany. Od 2007 roku kod systemu Singularity jest publicznie dostępny do zastosowań akademickich i niekomercyjnych na stronie CodePlex.
Na seminarium opowiem o architekturze systemu Singularity oraz o rozwiązaniach, które zostały w nim zaimplementowane. Jeśli wystarczy czasu, to pokażę jak Singularity działa na maszynie wirtualnej.
Więcej informacji na tematy Singularity oraz kod systemu można znaleźć na stronach:
http://research.microsoft.com/en-us/projects/singularity
http://www.codeplex.com/singularity
Serdecznie zapraszam!
Marek Dzikiewicz