Seminarium: Systemy Rozproszone
27 maja 2010, godzina 12:15, sala 4070
Kamil Nowosad, Paweł Wiejacha, Maciek Łaszcz


Zastosowanie technik monte carlo w grach



Monte carlo tree search to stosunkowo nowa metoda przeszukiwania drzewa stanów. Jej odkrycie spowodowało pewną rewolucję w rozwoju programów grających. W przypadku niektórych gier dawne, nieraz bardzo skomplikowane algorytmy okazały się być słabsze od tych napisanych przy użyciu MCTS. Ze względu na swoją ogólność metoda ta znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach.

Na seminarium opiszę podstawy metody MCTS i przedstawię na kilku przykładach jej zastosowań.

Serdecznie zapraszam!
Kamil Nowosad




Dyski SSD a systemy plików



Dyski SSD (ang. Solid State Drive) to urządzenia pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć typu flash. Nośniki te są alternatywą dla tradycyjnych dysków twardych. Użycie pamięci flash oraz brak ruchomych elementów sprawia, że SSD mają zupełnie inną charakterystykę niż dyski twarde (mniejszy czas dostępu do danych (random access), mniejszy pobór energii, odporność na przeciążenia, szeroki zakres temperatur, w których mogą pracować, wolniejsze nadpisywanie małych fragmentów danych, ograniczona żywotność segmentów). Różnice te powodują, że dla pamięci flash istnieją dedykowane systemy plików.

Na seminarium opowiem o samych SSD, o wewnętrznych systemach plików na dyskach flash (UBIFS, LogFS) oraz o linuksowych systemach plików o budowie logu (ang. log-structured) (NILFS, LogFS, JFFS2).

Serdecznie zapraszam!
Paweł Wiejacha




SLAM - Simultaneous localization and mapping



SLAM to ogólna nazwa zagadnienia napotykanego w robotyce mobilnej. Jak odnaleźć się w nieznanym środowisku i wyeksplorować je mając do dyspozycji sensory o ograniczonej dokładności oraz inne błądzące po otoczeniu roboty? Dzięki rosnącej mocy obliczeniowej i taniejącym podzespołom elektronicznym łatwiej jest implementować coraz to bardziej skomplikowane i wydajne rozwiązania tego problemu.

Na seminarium zaprezentuję podejścia do problemu oraz przedstawię jedną z praktycznych implementacji w projekcie o nazwie Centibots.

Serdecznie zapraszam!
Maciek Łaszcz