Seminarium: Systemy Rozproszone
6 maja 2010, godzina 12:15, sala
Zorilla to innowacyjny gridowy middleware P2P stworzony na Vrije Universiteit w Amsterdamie. W przeciwieństwie do rozpowszechnionych dzisiaj rozwiązań, nie wymaga on skomplikowanej konfiguracji i zarządzania, ani dostarczenia mu wiedzy o strukturze grida. Dzięki pełniej decentralizacji systemu, jest niezwykle odporny na awarie.
Fundamentem Zorilli jest algorytm plotkujący Actualized Robust Random Gossiping, który łączy w sobie wyjątkową prostotę i oporność na najważniejsze problemy występujące w rzeczywistych systemach.
W swojej prezentacji opiszę algorytm ARRG, przedstawię trudności, jakie stają przed algorytmami plotkującymi w praktycznych zastosowaniach, a także opowiem o samej Zorilli.
Zapraszam,
Alicja Łuszczak
Projekt Enabling Grids for E-SciencE (EGEE) ma na celu stworzenie wspólnej infrastruktury gridowej dla obliczeń naukowych. Po sześciu latach rozwoju, od 1 maja 2010 roku wkroczył w ,,dojrzałą'' fazę produkcyjną, przeistaczając się w European Grid Initiative (EGI).
Aby zapewnić jednolity interfejs do zasobów grida, w ramach projektu EGEE powstał gridowy middleware gLite, o którym zamierzam opowiedzieć.
Jeżeli czas pozwoli opowiem też krótko o open-sourcowym projekcie OCRopus, rozwijanym od 2007 roku i sponsorowanym przez Google, który używa go do skanowania książek dla swojej biblioteki Google Books. W wakacje, na praktykach letnich w CERNie, zajmował się będę integrowaniem OCRopusa do użycia na gridzie EGI i digitalizowania dokumentów dla CERNowskiego systemu bibliotecznego CDS Invenio.
Zapraszam,
Juliusz Sompolski