Seminarium: Systemy Rozproszone
13 stycznia 2010, godzina 12:00, sala 4070
Łukasz Zubkowicz
Radosław Pudełkiewicz


Trudności napotykane przy używaniu DHT



Najbliższe seminarium będzie poświęcone tematyce związanej z DHT (ang. Distributed Hash Table). Oprócz niebagatelnych zalet rozproszone tablice mieszające potrafią czasem przysporzyć ciekawych trudności przy obchodzeniu się z nimi. Jedną z takich trudności jest wyszukiwanie zasobów po słowach kluczowych w sieciach peer-to-peer. Budowa, utrzymanie, ale przede wszystkim używanie rozproszonego indeksu danych skutkuje wymianą wielu komunikatów między węzłami sieci, co jest główną barierą dla jej skalowalności. Tajwański silnik Proof stara się stawić jej czoła, więc prześledzimy w jaki sposób i z jakim skutkiem. Inny ciekawy problem napotkali włoscy naukowcy próbujący używać DHT do przechowywania danych geograficznych. Otóż ich ciągła (albo akurat w tym wypadku zakresowa) natura powoduje, że chcielibyśby wyszukiwać nie tylko specyficzne miejsca na mapie, ale także obszar wokół nich. Proponowanym rozwiązaniem jest struktura danych RDHT (pod literą 'R' w tym akronimie kryje się angielskie słowo Range).

Serdecznie zapraszam!
Łukasz Zubkowicz



Transakcje dla aplikacji w chmurze



Istniejące rozwiązania typu cloud computing zapewniają możliwość przechowywania i wydajnego dostępu do bardzo dużych baz danych. Odbywa się to jednak za cenę uproszczenia struktury przechowywanych danych do modelu klucz-wartość, a także za bardzo uproszczone operacje dostępu i zapisu danych. W szczególności bazy te nie udostępniają możliwości wykonywania transakcji. Atomowość zapisu jest gwarantowana tylko dla pojedyńczego wiersza, czyli zestawu klucz-wartość, a wprowadzane zmiany nie koniecznie muszą być od razu widoczne dla wszystkich czytających. Tymczasem niektóre aplikacje nie mogą się obyć bez transakcji wraz z ich pełną semantyką.

W swojej prezentacji przedstawię opracowany na Vrije Universiteit propozycje skalowalnego menadżera transakcji dla aplikacji w chmurze który zapewnia zachowanie właściwości ACID.

Serdecznie zapraszam!
Radosław Pudełkiewicz