Seminarium: Systemy Rozproszone
19 grudnia 2013, godzina 12:15, sala 4070
Mateusz Grabowski, Michał Marschall, Wojciech Sirko

SocSenSys: analiza interakcji społecznych w dedykowanych sieciach sensorowych



Mobilne sieci sensorowe składają się z wielu małych urządzeń, z których każde integruje w sobie jednostkę obliczeniową, radio oraz rozmaite czujniki. Wykorzystywane są obecnie do badania środowiska naturalnego, monitorowania zdrowia pacjentów, a w najbliższej przyszłości będą coraz powszechniej wbudowywane w różnorodne gadżety, akcesoria, a nawet ubrania, tworząc tzw. systemy sprzężenia społecznego. Mobilne sieci sensorowe stawiają przed programistami nowe wyzwania związane z niezawodnością, odpornością na awarie oraz ograniczonymi zasobami, w tym także energią. Na seminarium opowiemy o TinyOS-ie – open source'owym systemie operacyjnym dla programistów aplikacji na urządzenia wbudowane – oraz o wykorzystywanym w nim języku programowania nesC.

W drugiej części prezentacji zaprezentujemy tematykę naszej pracy w ramach projektu SocSenSys. TinyOS stanowi dla nas środowisko do rozwijania aplikacji służących analizie interakcji społecznych. Projektowane przez nas urządzenia, noszone w zamyśle przez uczestników konferencji, mają w czasie rzeczywistym zbierać i zapisywać dane o zachowaniu ludzi do ich późniejszej analizy. Bogaty zbiór sensorów umożliwia rozpoznawanie zachowań za pomocą wielu technik. Niemniej jednak, jednym z kluczowych wyzwań w projekcie jest zapewnienie dostatecznej dokładności pomiarów przy jak najniższym zużyciu energii. Opowiemy o wykorzystywanej przez nas platformie FREEDOM-KL25Z opartej o procesor ARM Cortex-M0+ oraz o sensorach, które posłużą nam do rozpoznawania interakcji społecznych.

Częstym problemem w sieciach sensorowych jest konieczność wprowadzenia drobnych poprawek w oprogramowaniu lub zainstalowania innego programu na wszystkich bądź części węzłów w sieci. Ręczne programowanie przez podłączanie każdego urządzenia do komputera jest bardzo uciążliwe, a często w danej chwili niemożliwe. W ostatniej części prezentacji omówimy problem bezprzewodowego programowania węzłów przy użyciu radia oraz jego implementację dostępną w TinyOSie.

Bibliografia:

Zapraszamy!
Mateusz Grabowski
Michał Marschall
Wojciech Sirko