Seminarium: Systemy Rozproszone
12 marca 2015, godzina 12:15, sala 4070
Damian Chromejko

Równoważenie obciążenia w systemach geograficznie rozproszonychWiększość z nas codziennie świadomie korzysta z serwisów posiadających miliony użytkowników, takich jak Facebook czy Google. Niewiele osób zastawia się jednak, GDZIE są serwery tych serwisów (a przecież musi ich być dużo, skoro obsługują aż tylu użytkowników)? Nieświadomie odbieramy również treści, których na pierwszy rzut oka nie widać - np. skrypty Google Analytics, reklamy, wtyczki serwisów społecznościowych, itp. Trzeba je dostarczać na cały świat, a co najważniejsze, trzeba robić to SZYBKO - użytkownik nie będzie czekał, aż do jego strony doładuje się jedna reklama, a jej przegapienie to strata dla reklamodawcy.

Kiedy Amerykanie bombardują wyszukiwarki zapytaniami o Superbowl, w Europie panuje spokój. Z kolei gdy zaniepokojeni Europejczycy szukają informacji o sytuacji na Ukrainie, w amerykańskim internecie króluje w najlepsze stagnacja. Czy nie można by wykorzystać centrów danych w Azji by odciążyć serwery Europejskie - w końcu Azjaci już śpią? Jak stwierdzić, że przesłanie żądania na drugi koniec świata będzie szybsze, niż wykonanie go w zapchanym lokalnym centrum?

Na seminarium opowiem o modelowaniu systemów rozproszonych, minimalizowaniu kosztu obsługi żądań w całym systemie oraz scentralizowanym i zdecentralizowanym algorytmie równoważenia obciążenia. Pokażę również, jak staram się to wszystko połączyć w mojej pracy magisterskiej.

Zapraszam!
Damian Chromejko

Bibliografia: