Seminarium: Systemy Rozproszone
7 maja 2015, godzina 12:15, sala 4070
Emil Sierżęga

Donnybrook - szybki, skalowalny system dla gier P2P



Komunikacja sieciowych shooterów (gier typu First-Person Shooter) jest bardzo trudnym zagadnieniem. Pomimo niemalejącej popularności strzelanek do tej pory powstały jedynie 4 gry, które możemy zaliczyć do gatunku MMOFPS (Massively multiplayer online first-person shooter game) i które pozwalają na jednoczesną rozgrywkę prowadzoną na jednej mapie przez więcej niż 64 osoby.

Tę lukę dostrzegł jeden ze specjalnych zespołów badawczych firmy Microsoft. Stworzyli oni projekt o nazwie Donnybrook, w którym przedstawiają szereg propozycji, heurestyk i rozwiązań mających na celu usprawnienie komunikacji sieciowej w grach online wymagających bardzo krótkiego opóźnienia i częstej wymiany danych. Głównymi zaletami systemu mają być jego skalowalność (nawet do tysięca jednocześnie bawiących się graczy) oraz niskie wykorzystanie łącza internetowego, a to wszystko bez dedykowanych superwydajnych serwerów i przy wykorzystaniu technologii P2P.

W swojej prezentacji opowiem o istocie problemu rozgrywki sieciowej, a także umówię wszystkie środki, którymi Donnybrook chce te problemy rozwiązać, skupiając się na wykorzystaniu komunikacji P2P oraz systemów rozproszonych. Przedstawię wyniki praktycznych testów Donnybrooka. Autorzy stworzyli bowiem działający prototyp realizujący ich pomysły. Zmodyfikowali w tym celu implementację gry Queke III (której kod źródłowy od kilku lat udostępniony jest publicznie). Udało im się stworzyć protokół, który pozwalał na jednoczesną i wydajną rozgrywkę 900 graczy. Na koniec opowiem także o dzisiejszym stanie prac nad Donnybrookiem.

Zapraszam serdecznie!
Emil Sierżęga

Bibliografia: