Seminarium: Systemy Rozproszone
20 listopada 2014, godzina 12:15, sala 4070
Maciej Dębski

Jak działa Internet? Jak obsłużyć O(Google) zapytań na sekundę?W swojej prezentacji opowiem o tym jak działa prawdopodobnie największy na świecie system rozproszony - Internet. Przedstawię pokrótce BGP - protokół używany do automatycznej konfiguracji routingu. Zademonstruję jak można obserwować co dzieje się w internecie i opowiem o kilku historycznych przypadkach globalnych problemów.

W drugiej części będę mówił o tym w jaki sposób przeskalować usługę do ogromnej liczby klientów. Wbrew pozorom, kupno wielu szybkich serwerów to dopiero początek... Opowiem o równoważeniu obciążenia i zapewnianiu wysokiej dostępności przy użyciu różnych mechanizmów - DNS, Anycast, L7 HTTP load balancing. Przedstawię czym jest spójne haszowanie (consistent hashing) i pokażę czemu świetnie nadaje się do równoważenia obciążenia.
Powiem trochę o tym jak robi to Google - choć niestety szczegóły rozwiązań w tej dziedzinie nie są publiczne - i pokażę jak można samemu zaobserwować co dzieje się z naszymi zapytaniami. Postaram się także powiedzieć co z tego da się zrobić "w domu" - za pomocą zwykłego sprzętu i otwartego oprogramowania.

Zapraszam!
Maciej DębskiBibliografia: