Seminarium: Systemy Rozproszone
16 kwietnia 2015, godzina 12:15, sala 4070
Miłosz Pacholczyk

The Raft Consensus AlgorithmRozpraszanie serwisów jest powszechną metodą osiągania odporności na błędy. Z punktu widzenia użytkownika system powinien wydawać się jednak jednolity. W praktyce oznacza to, że serwery muszą uzgodnić wspólny stan - osiągnąć konsensus - w sprawie obsługi (lub nie) żądania, kolejności operacji itp.

Najczęściej stosowanym kompletnym rozwiązaniem tego problemu był protokół Paxos opublikowany w 1989 roku. Nie jest on jednak łatwy do zrozumienia ani do poprawnego zaimplementowania. Opublikowany rok temu algorytm Raft został tak opracowany aby był możliwie przejrzysty i praktyczny, jednocześnie gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wydajności. Zdążył już zainteresować wielu programistów, np. Facebook zamierza użyć go w swojej ulepszonej wersji HBase.

Na seminarium omówię algorytm Raft, zwracając szczególną uwagę na to jak został zaprojektowany oraz na sposoby radzenia sobie z awariami serwerów. Mam nadzieję, że będzie to inspirujące dla wszystkich zainteresowanych systemami rozproszonymi.

Zapraszam!
Miłosz PacholczykBibliografia: