Seminarium: Systemy Rozproszone
26 luty 2015, godzina 12:15, sala 4070
Stanisław Dałek

Chmury publiczne, chmury prywatne, serwery dedykowane
zalety, wady, problemy, ograniczenia, wyzwaniaAplikacje Internetowe można uruchamiać na dedykowanych fizycznych serwerach albo w środowiskach współdzielonych: platformach hostingowych (PaaS), chmurach publicznych lub prywatnych. W przypadku środowisk produkcyjnych, które mają istotne wymagania w zakresie wydajności, skalowalności, niezawodności i bezpieczeństwa, wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest trywialny. Współdzielone rozwiązania chmurowe i platformy hostingowe są bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu, ale mają problemy z zagwarantowaniem wydajności i bezpieczeństwa a w większej skali okazują się kosztowne. Rozwiązania dedykowane uniezależniają nas od innych użytkowników, dają twarde gwarancje zasobów, wyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności, ale w małej skali są drogie. Przy wyborze środowiska wdrożeniowego stajemy przed wieloma dylematami: Środowisko dedykowane czy współdzielone? Wirtualizacja czy bare metal? Jeden mocny serwer czy kilka słabszych?

Podczas prezentacji przedstawię wyzwania i problemy z jakimi stykają się użytkownicy infrastruktury IaaS, dobre praktyki i błędy popełniane przez użytkowników przy projektowaniu infrastruktury serwerowej. Pokażę też w jaki sposób można automatyzować zarządzanie fizyczną infrastrukturą serwerowni by uzyskać podobną łatwość provisionowania i zarządzania serwerami fizycznymi, jaką dysponują środowiska wirtualne.

Prezentowane doświadczenia i przykłady zostały zebrane podczas tworzenia rozwiązań IaaS dla jednego z większych centrów danych w Polsce (ponad 1000 fizycznych serwerów objętych usługą).

Zapraszam,
Stanisław Dałek


Bibliografia: